Pripravte si svoje peňaženky. Budeme platiť nielen za NATO, ale aj Európsku obranu, no o míňaní bude rozhodovať Brusel

V dnešnom svete nestačí na zabezpečenie bezpečnosti mäkká sila, Európska únia potrebuje účinnú obrannú politiku, povedal na bezpečnostnej konferencii v Európe šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Zdôraznil, že nie je otázne, či by EÚ mala posilniť svoju schopnosť čeliť hrozbám, ale ako rýchlo to urobí. Klúčom k bezpečiu na kontinente zostáva spolupráca s NATO, európske krajiny by však mali mať silnejšiu úlohu a byť schopné postupovať aj samostatne, uviedol Juncker, píše E15

„Potrebujeme dôveryhodnú obrannú politiku EÚ“, povedal vo vyhlásení bezpečnostného fóra, ktorého súčasťou sú aj predstavitelia NATO a členských štátov EÚ. „Mokká silu sama o sebe nie je dostatočne efektívna v celom svete, ktorý je stále viac militarizovaný. „Ďalší posun v spoločnej obrane je naša jediná možnosť.“ Otázka zostáva len, ako bude rýchly, „dodal.

Juncker pripomnul, že úvahy o spoločnej obrany Európy sa objavili v priebehu európskej integrácie už v 50. rokoch. Súčasné hrozby – či už ide o vojenské konflikty, cybernetické útoky alebo terorizmus podľa neho vyžadujú, aby členské krajiny od idey obrannej spolupráce prešli do reality.

Meniaca sa medzinárodná situácia, podla šéfa komisie vyžaduje, aby EÚ dokázala čeliť bezpečnostným výzvam samostatne. „Nemáme inú možnosť než budovať svoje záujmy samostatne, či už ide o blízky východ, klimatické zmeny alebo obchodné dohody,“ povedal Juncker.

Zopakoval, že Európska únia nechce konkurovať vojenskej sile NATO. Väzba medzi Severoatlantickou alianciou a EÚ je nevyhnutným predpokladom zabezpečenia bezpečnosti kontinentu. Jej silu predstavitelia oboch organizácií potvrdili na summite vo Varšave.

Juncker zdôraznil, že napriek tomu sa Európa nemôže spoliehať na to, že jej obranu zabezpečí NATO. Jednotné štáty majú spoločným postupom dosiahnuť, že budú silnejším článkom aliancie. „V prípade potreby musíme byť schopní konať samostatne,“ doplnil.

Európski spojenci, ale i nepriatelia podľa neho vynakladajú na svoju vojenskú kapacitu viac peňazí. Európska únia preto musí začať míňať, aby dokázala zabezpečiť bezpečnosť svojich obyvateľov. Súčasne je potrebné koordinovať výdavky. „Až 80 percent výdavkov na nákupy a 90 percent výdavkov na výskum sa robí na národnej úrovni bez akejkoľvek dohody, čo je drahé, neúčinné a znemožňuje spoluprácu našich jednotiek,“ poznamenal.

Diskusia o spoločnej obrane vedú aj lídri jednotlivých členských štátov EÚ. Približne za dva týždne sa na zasadnutí Európskej rady v júni budú zaoberať návrhmi  Európskej komisie.


Publikovaný

v

,

od

Značky: