Shamshad sa v roku 2011 vrátil do Afganistanu. Keď sa v jeho domovskej provincii Ghazni zhoršili bezpečnostné pomery, ako 17-ročný sa najprv rozhodol presťahovať sa do Európy so svojím starším bratom a odišiel v roku 2008.

Po dlhšej práci v Iráne sme si našetrili dosť na zaplatenie pašeráka, ktorý nás priviedol do Grécka. Tam sme opäť zostali niekoľko mesiacov, aby sme našetrili na pašerácky poplatok z Grécka do Európy.

Život v Grécku ako nelegálneho pracovníka s migrantským pôvodom nebol zlý, spomínal si Shamshad. No potom bol jednej noci jeho brat zatknutý políciou.

Bol privedený do záchytného strediska a keď som sa snažil zistiť, čo sa stalo s mojím bratom, povedali mi, že počas väzby spáchal samovraždu. Len tomu neverím, som presvedčený, že úrady mi klamali, niečo sa bratovi muselo stať pri zadržaní,“ povedal rozhodne. Po tejto udalosti bol odhodlaný dostať sa čo najrýchlejšie do Európy.

Nakoniec sa dostal do Nórska, ale keď sa tam ocitol, uvedomil si, že tamojší život nie je to, čo očakával. Napriek tomu, čo mu pašeráci povedali, nebolo vôbec ľahké získať azyl. Po jeden a pol ročnom čakaní na rozhodnutie v jeho prípade, keď bola jeho žiadosť dvakrát zamietnutá, rozhodol sa dobrovoľne sa vrátiť do Afganistanu.

S pomocou IOM som si zriadil obchod na predaj použitých dielov pre osobné automobily a motocykle. Vrátil som sa doslova s holými rukami a vzhľadom na zlú bezpečnostnú situáciu v Ghazni som sa tiež nemohol vrátiť domov. Ak by IOM nepomohla otvoriť obchod v Herate (v tom čase pomerne bezpečná provincia), nevedela by som, čo mám robiť,“ povedal Shamshad.

Dnes je  ženatý a otcom dvoch malých detí vo veku troch a dvoch rokov. Hoci v dôsledku zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie nie je vždy ľahké zohnať dosť peňazí na živobytie, nemá žiadnu túžbu znova emigrovať.

Ak nebude existovať žiadna konkrétna hrozba pre môj život alebo pre život členov mojej rodiny, nikdy znovu nebudem ilegálne migrovať. Je to len obrovská strata času a zdrojov.

Teraz dúfa, že IOM ho môže podporiť malým peňažným príspevkom, aby mohol ďalej rozširovať svoj obchod a zlepšiť svoju ekonomickú situáciu.

Zdroj: Im a migrant