Mistríkovi tečie do topánok

Prečo je prehra Mistríka s Čaputovou žiadúca

V posledných prieskumoch Róbert Mistrík stráca a je stále nervóznejší. Do jeho kampane boli investované obrovské prostriedky a doťahuje sa na neho Zuzana Čaputovaná, kandidátka Progresívneho Slovenska. Zatiaľ vedie Maroš Šefčovič, ktorý kandiduje s podporou strany Smer-SD.

[sociallocker][/sociallocker]

Už v minulosti sme vyjadrili pochybnosti o úprimnosti Mistríkových zámerov.

Tieto pochybnosti sa prehĺbili v posledných dňoch, keď vyšlo najavo, že Mistrík nedoložil pôvod peňazí, ktoré na kampaň venoval.

Kandidát investoval podľa transparentného účtu do kampane ku dňu hodnotenia spolu so svojou rodinou už 472.650 eur. Bol ochotný plnohodnotne vyplniť podrobné majetkové priznanie, kde informoval o svojich príjmoch a majetkovom pozadí. Na rozdiel od niektorých ďalších kandidátov však nezaslal kópie daňových dokladov ani iných dokladov preukazujúcich tieto príjmy,“ píše Transparency International Slovensko (TIS)

Podľa jeho majetkového priznania za rok 2018 zverejneného Transparency International mu náhle na účet pribudlo 1,4 milióna eur, hoci jeho dovtedajšie príjmy sa pohybovali v desiatkach tisícoch eur, pričom príjem vyšší ako 100tisíc eur mal v roku 2013

Podľa daňového priznania jeho firmy HighChem s.r.o. vyprodukovala firma 739tisíc eur pred zdanením

Aj keby celý zisk následne previedol na súkromný účet (po zdanení necelých 500tisíc eur) nedokáže odôvodniť náhly nárast peňazí na súkromnom účte

Ukazuje sa, že je možno skutočne len bielym koňom niekoho v pozadí.

Naproti tomu Čaputová je autentický politický kandidát. Nezakrýva, že ide o politickú nomináciu, že sa cez ňu snaží Progresívne Slovensko o zviditeľnenie. A táto otvorenosť je práve to, čo ju oprávňuje oslovovať voličov. Pretože takto má demokracia fungovať.

Na jednej strane by mal volič dostať ponuku a keď s ňou súhlasí, hodí hlas. Je to určitá zmluva medzi kandidátom a voličom. V prípade, že nakoniec dostane kandidát mandát, mal by splniť to, k čomu sa zaviazal.

Nemusíte s Čaputovou súhlasiť, viete však na čom ste. Chce presadzovať to, čo má v programe Progresívne Slovensko.

U Mistríka však neviete nič. Za koho kandiduje? Za SaS, od ktorej so zhnusením odišiel? Alebo za americkú, čínsku, nemeckú, alebo ruskú ambasádu? Alebo nakoniec za Eset, ktorého majiteľ mu oficiálne platí časť kampane? To nevieme. A nevieme ani aké je jeho skutočné poslanie a zámer.

Mistríkové názory sú zdanlivo prijateľnejšie. Tvári sa ako umiernený konzervatívec, takže by mal dostať pri voľbe konzervatívne naladeného voliča prednosť pred eurobyrokratom Šefčovičom ak by sa dostal do druhého kola volieb. Ale úprimne, zvolili by ste po Kiskovi človeka, o ktorom dnes vlastne vieme ešte menej ako pred rokom? Vedeli ste napríklad, že viedol dozornú radu Slovenských elektrární počas obdobia, keď bola strana SaS pri moci? Moc sa tým v životopisoch nechváli, ale v majetkovom priznaní to pre TIS uviedol…

Z hľadiska čistoty volieb by teda bolo žiadúce, aby Mistrík do druhého kola nepostúpil. Volič by mal skrátka dostať jasnú ponuku. A ešte raz – to nie je o súhlase, či nesúhlase s programom kandidátov. Je to len o takých maličkostiach, ako je rovnosť podmienok, čistota, otvorenosť a spravodlivosť. Pri všetkých týchto podmienkach Mistrík zlyháva.


Publikovaný

v

,

od

Značky: