Vyberte položku Stránka

Návrat na pôdu reality

Návrat na pôdu reality

V roku 2015 Putin otváral Chrámovú mešitu v Moskve. Jeho prejav definuje vzťah Ruska k islamu

Dôvod, prečo je dnes Rusko úspešné pri riešení problémov na Blízkom Východe, dôvod prečo je s najvyššími možnými poctami a rešpektom prijímaný ruský prezident aj u náboženských moslimských lídrov Saudskej Arábie a Iránu nie je v nejakej geniálnej politike Ruska. Je to preto, lebo islam a Rusko sú dnes vyslovované jedným dychom.

Uvádzame prejav Vladimíra Putina pri otvorení najväčšej moskovskej Chrámovej mešity z roku 2015. Niet lepšieho dôkazu oficiálneho vzťahu ruskej vlády k islamu. Prejav ukazuje, že Rusi islamu rozumejú.

RUSKO AKO MULTINÁBOŽENSKÝ ŠTÁT

Rusko je obrovský multinárodný, multietnický a multináboženský štát. To znamená, že okrem najväčšieho ruského národa s prevažne pravoslávnou vierou, je tu množstvom ďalších národov s rôznymi ďalšími vierami.

V republikách, ako je Ingušsko, Dagestan, Čečensko, Karačajsko-Čerkesko alebo Kabardsko-Balkarsko je islam majoritným náboženstom, v Tatarstane a Baškirsku dosahuje podiel moslimov skoro 40%. Vo viacerých republikách, kde žijú moslimské národy a etniká je podporovaný a oficiálne uznávaný miestny jazyk. Príkladom je Krymská republika, kde sa po pričlenení k Ruskej federácii stala okrem ruštiny a ukrajinčiny ďalším úradným jazykom aj tatárština.

Moslimovia v Rusku sú dnes vďaka vysokej pôrodnosti a extrémne vysokému prisťahovalectvu z krajín Strednej Ázie najrýchlejšie rastúcou časťou ruskej spoločnosti. Odhaduje sa, že počet moslimov v Rusku presahuje 10%, niektoré odhady hovoria až o 15%. Len v samotnej Moskve je spolu s migrujúcimi pracovníkmi odhadom okolo 1,5 milióna moslimov so štyrmi mešitami, pričom v celom Rusku je okolo 8000 mešít.

HISTÓRIA

Ruské impérium sa tvorilo v bojoch, ale aj v tesnom kontakte s islamskými susedmi. Potomkovia Džingischána prijali islam na území Zlatej Hordy už v druhej polovici 13.storočia (Berke chán, brat Batu chána, Džingischánovho vnuka). Kniežatstvá, ktoré vznikli po rozpade Kyjevskej Rusi sa následne dostali do područia Mongolov a až do 18.storočia v tej, či inej forme bojovali proti moslimom. Katarína II dobyla a v roku 1783 formálne pripojila územie Krymského chanátu k Ruskému impériu, čím zanikol posledný pamätník Zlatej hordy na území európskej časti dnešného Ruska. Islam je dnes považovaný za súčasť ruského historického dedičstva.

Politika Ruského impéria ale aj dnešného Ruska bola výsostne pragmatická. Rusko sa nesnažilo o vygumovanie pôvodného obyvateľstva a zničenie jeho tradícií. Naopak, národy a náboženstvá získali veľkú mieru autonómie, kde fakticky len o otázkach bezpečnosti a zahraničnej politiky rozhoduje Moskva. Preto je možné, aby Čečenci, na čele so sunitským súfistom Kadyrovom, vodcom Čečenska prejavovali voči prezidentovi Ruska verejný rešpekt a boli ochotní v mene Ruska nasadzovať krk.

REALISTICKÁ POLITIKA MOSKVY

Nie vždy je situácia a vzťah Moskvy s islamskými skupinami ideálny. Ruská vláda presadzuje metódu biča a cukru. Ak sú moslimovia ochotní akceptovať smerom navonok vedúcu úlohu Moskvy, ak sa nezačnú prikláňať k extrémizmu, potom dostanú od vlády všemožnú podporu. Ak však začnú presadzovať násilné metódy islamizácie a prejavovať snahu o vytvorenie kalifátu, čiže neobmedzenej vlády islamu, Rusi tvrdo zakročia a neboja sa ani doslova brutálnych metód.

Z uvedeného je zjavné, že volať Rusko ochrancom krešťanstva nie je dobrý nápad. Rusi si uvedomujú zložitosť vlastnej krajiny a islam je spolu s kresťanstvom, judaizmom a budhizmom zákonom oficiálne deklarovaný ako jedno z hlavných náboženstiev krajiny. Z toho titulu prislúcha islamu ochrana zložiek štátnej moci. Búriace sa vagíny neboli zavreté do väzenia preto, lebo vrieskali niečo o Putinovi, ale preto, lebo znesvätili kresťanský chrám. To isté by ich čakalo, keby to spravili v mešite, synagóge alebo budhistickej stúpe a robili bordel v mene protestu proti klimatickej zmene.

Rusko je dnes možné nazvať skôr konzervatívnou krajinou, kde kvôli nutnosti zabezpečiť pokojné spolužitie, často veľmi rozdielnych skupín obyvateľstva, nie sú experimenty žiadúce. A štátna moc na čele sa stará, aby to tak ostalo.

Celá ceremónia otvorenia mešity: https://www.youtube.com/watch?v=5JU_pCy2N10
Zdroj: https://www.facebook.com/137730750182495/posts/461908881098012

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This