Niekoľko desiatok mŕtvych a zranených si vyžiadali v predchádzajúcom týždni boje vo  vnútri aliancie povstalcov zo Slobodnej sýrskej armády (FSA) v severosyrskom meste Al-Báb, informoval turecký denník Hürriyet s odvolaním sa na turecké vládne úrady.

Podľa nich stojí za stretmi vo vnútri FSA diplomatická kríza okolo Kataru, ktorá vyvolala obavy členov tejto skupiny o ďalšie financovanie zo zahraničia. Čo len potvrdzuje skoršie domienky o tom, kto v skutočnosti financuje tzv. umiernených rebelov voči režimu Assada.

Slobodná sýrska armáda, ktorú založili v roku 2011 bývalí dôstojníci sýrskej armády, bola predtým hlavnou silou odboja proti režimu prezidenta Bašára Asada. Teraz ju podporuje najmä Turecko, niektoré jej zložky dostávajú zbrane či financie tiež od Saudskej Arábie či iných krajín Perzského zálivu.

Niekoľko blízkovýchodných krajín, na čele so Saudskou Arábiou, minulý týždeň s Katarom prerušilo diplomatické styky. Práve to podľa tureckého denníka vyvolalo medzi zložkami FSA obavy o ďalší prísun financií. Obavy vyústili vo vnútri aliancie FSA v meste Al-Báb v strety, ktoré si podľa tureckej vlády vyžiadali 33 mŕtvych a 55 zranených. Tieto čísla ale nemožno spoľahlivo overiť.

„Máme významné indície o rozkole vo vnútri FSA kvôli nedostatku financií. Skupina asi 60 až 70 ľudí, vrátane vysokých dôstojníkov, z Divízie Sultána Murada sa dala na stranu režimových síl. Niekoľko ďalších členov sa pripojilo k YPG,“ uviedli turecké úrady. YPG sú kurdske milície, ktoré tvoria hlavnú zložku aliancie Sýrske demokratické sily (SDF). Tá s podporou USA bojuje aj proti Asadovom režimu.

Rozdielne ideológie a boj o ovládnutie územia významne oslabujú povstalecké hnutie proti režimu prezidenta Bašára Asada, takže občianska vojna v Sýrii trvá už šesť rokov. Okrem bojov medzi vládnymi jednotkami a povstalcami bojujú obe strany navyše proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS), ktorá v roku 2014 ovládla značná územia v Sýrii a v Iraku.