V poľsko-ukrajinských vzťahoch nastalo ochladenie kvôli genocíde Poliakov na Volyni. Poliaci majú v úmysle zostaviť zoznam Ukrajincov, ktorí sú persona non grata v Poľsku a zakázať im vstup na územie štátu. Píše o tom poľský Newsweek, alebo portál Kresy

Po niekoľkých rokoch nekritického podporovania Ukrajiny si zrejme poľská vláda povedala, že stačilo. Bezprostrednou príčinou tohto obratu bolo ukrajinské pozastavenie exhumačných prác na hromadných hroboch Poliakov povraždených počas genocídy na Volyni v rokoch 1939-1945.

Poľsky parlament dokonca vytiahol z „mrazničky“ zákon o zákaze podpory „banderizmu“ v Poľsku.

Pozastavenie exhumačných prác hrá Ukrajincom do karát. Stále sa totiž snažia vyvolať dojem, že obe krajiny si navzájom ublížili zhruba rovnako a nemajú si teda čo vyčítať. Stále majú snahu dať na rovnakú úroveň odvetné akciami Poliakov, počas ktorých zahynulo 3000 – 15000 tisíc Ukrajincov a genocídu, počas ktorej Ukrajinci povraždili 120 000 až 250 000 Poliakov.

Ukrajinská strana sa snaží premenovať Volynský masaker na „Poľsko-Ukrajinskú vojnu,“ lenže aby to vyzeralo vierohodne, potrebujú obete na ukrajinskej strane. A tých je pomerne „málo“ oproti počtom obetí na poľskej strane.

Preto sa snažia výskum pozastaviť za každú cenu. Výskum by totiž objavoval stále len poľské obete pri stále chýbajúcom počte ukrajinských „martýrov“.

Minister zahraničných vecí Poľska Witold Waszczykowski v rozhovore pre TVP Info spomenul, že sa uvažuje o obmedzení pre Ukrajincov, ktorí šíria „extrémne protipoľské názory„. Doslova povedal, že sú to „ľudia, čo nosia uniformy SS Galícia„.

O kontroverzii v otázke SS Galícia sme písali v minulom článku. Ukrajinci považujú Šuchevyča a bojovníkov z divízie SS Galicia za hrdinov

Ukrajinských politikov podráždilo, že Poľsko odstránilo pomník „hrdinov UPA, bojovníkov za slobodnú Ukrajinu,“ ktorý bol nelegálne postavený v roku 1994 na mestskom cintoríne v Hruszowicach. Zástupca riaditeľa Inštitútu pamäti národa (IPN)  prof. Krzysztof Szwagrzyk vysvetlil, že na mieste, kde bol postavený pomník, neboli hroby a že pamätník k miestu nemal žiadny vzťah. Preto na objekt nebolo možné vzťahovať právnu ochranu.

Riaditeľ ukrajinského IPN Wolodymir Wiatrowicz porovnal UPA s poľskou Národnou armádou (Armia Krajowa).

SS Galícia

Wolodymir Wiatrowycz /PAP

Aj keď môžeme nájsť nejaké incidenty na našej strane, nikdy to nebude tak veľká vražda, ktorú vykonala UPA vo Volyni. Neexistuje žiadna symetria,“ komentoval Witold Waszczykowski pre TVP Info.

Minister uviedol, že po tomto vyhlásení je Wiatrowycz v Poľsku nevítaný.

Riaditeľ ukrajinského IPN hovorí, že Poliaci zachádzajú ďalej než Rusi.

V roku 2008, po otvorení archívov KGB, som sa dozvedel, že som v Rusku persona non grata. Práve som si prečítal vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí západnej krajiny – Poľska. Je v ňom obsiahnutá hrozba, že za osoby „persona non grata“ budú prehlásení ľudia spojení s dočasným pozastavením hľadania poľských hrobov na Ukrajine. Zdá sa, že tentoraz chce Poľsko ísť ešte ďalej ako Rusko,“ napísal na Facebooku Wolodymir Wiatrowycz.