Poľsko kúpilo americké rakety Patriot za 4,75 miliardy dolárov, ktoré fatálne zlyhávajú

Agentúra Reuters priniesla informáciu o poľskej kúpe rakiet Patriot za 4,75 miliardy dolárov. Tento najväčší zbrojný obchod v poľských dejinách vyvoláva pochybnosti pri správach zo sveta o schopnostiach tohto systému.

Kúpa sa týka dvoch batérií Patriot, z ktorých každá má dve odpaľovacie jednotky. Rakety Patriot budú tvoriť základ protivzdušnej obrany (PVO) krajiny.

[sociallocker][/sociallocker]

Varšava bude chcieť nakupovať aj ďalej. Okrem ďalších Patriotov chce kúpiť aj radar s prehľadom 360 stupňov a nízkorozpočtové stíhačky.

V Európe sa Poľsko pripojí k štrnástim krajinám, ktoré už Patriot vlastnia. Z nich je 6 krajín členmi NATO.

Pôvodná predstava bola zmluva za vyše 10 miliárd dolárov. Poľsko však nakoniec nakúpilo menej vyspelý povelový systém a niektoré časti PVO chce dodávať lokálne.

Pochybnosti

Pred niekoľkými dňami vypálili jemenskí Hutiovia celkove sedem rakiet na Rijád, čo je hlavné mesto Saudskej Arábie. Na rakety, ktoré doleteli až k cieľu, PVO Rijádu vystrelila salvu rakiet Patriot. Jedna z rakiet sa otočila a zaútočila na pozemný cieľ. Následkom útoku vlastnej rakety zahynul minimálne jeden človek.

Portál Asia Times sa pri tejto príležitosti pýta, či je systém Patriot správnou voľbou pre protiraketovú obranu.

Hutiovia upravili pôvodný ruský návrh rakiet SCUD-C (ktorý prešiel. redizajnom v Severnej Kórei, Čine a Iráne). Predĺžili dolet až na 1000km, pri terminálnej fáze zrejme odhadzujú krídelká, aby boli ťažšie zamerateľné radarom a do cieľa letí oddeliteľná bojová hlavica, čím sa ešte viac zmenšuje radarový odraz.

Rakety Patriot už počas vojny v Zálive v roku 1991 boli mimoriadne neúspešné pri obrane proti irackým raketám SCUD. K zásahu prilietajúcej rakety došlo len asi v 25% prípadoch, ale ani zásah neznamenal zničenie bojovej časti. Ak raketa pokračovala v lete a následne vybuchla, o zneškodnení sa hovoriť nedá.

Veliteľ izraelských vzdušných síl v tom čase generálmajor Avihu Ben-Nun povedal po vojne bývalému pilotnému a vojenskému analytikovi IAF Reuvenovi Pedatzurovi, že podľa Pedatzurovej výpovede pred Kongresom USA „len jedna hlavica Saddáma Hussaina bola nepochybne zasiahnutá raketami Patriot.

Samozrejme, výrobca rakiet na toto reagoval a systém zdokonaľoval. Dnes je dodávaná už tretia verzia tzv. PAC-3

Podľa správania sa hlavice v Saudskej Arábii bola použitá verzia PAC-2. Ale bez ohľadu na verzie, si portál Asia Times myslí, že Patriot má problémy jednak v malom dosahu, zlej identifikácii cieľov a nakoniec aj v zlej logike útoku.

Malý dosah znamená, že úlomky ohrozujú samotnú chránenú oblasť, nepresná identifikácia cieľov bude zlyhávať pri vypustení návnad. A nakoniec interný systém rakety podľa dopadajúcich častí jemenských rakiet zrejme útočí na zlú časť cieľa.

Záver je pre výrobcu Raytheon nepríjemný. Patriot je zrejme zastaralý systém, ktorý najväčšie úspechy dosahuje pri predaji. O to väčšiu popularitu získavajú systémy PVO založené na ruských (sovietskych) základoch systémov S-300 a S-400.

Krajiny, ktoré majú vážny záujem o najdokonalejšiu obranu sú nakoniec nútené sa obrátiť na Rusov alebo Číňanov. Dokonca aj nový juhokórejský systém M-SAM Cheolmae-2, ktorý Južna Kórea vyvíja v spolupráci s francúzskym Thales je založeny na princípoch S-400

V závere sa portál pýta, či v prípade, že Patriot nefungujú, budú spojenci Ameriky naďalej dôverovať Amerike, alebo budú hľadať inde? A zároveň upozorňuje, že ak tento trh obsadí Rusko, spolu s dodávkami zbrojných technológií bude zvyšovať aj svoj vplyv.


Publikovaný

v

,

od