Daňové nezrovnalosti, ktoré vznikli počas kampane Andreja Kisku vzbudzujú nedôveru a oprávnené pochybnosti, keďže okolnosti naznačovali, že išlo o možný podvod. Na celom prípade naviac šokuje  postoj opozície.

Prezident Kiska počas svojej volebnej kampane za prezidenta použil prostriedky Travel Agency (KTAG), ktorá patrí Andrejovi Kiskovi a jeho bratovi Jaroslavovi. Tieto prostriedky firma účtovala ako náklady na vlastnú réžiu a jednak požadovala vrátenie DPH a tiež si o tieto peniaze znížila daňový základ a zaplatila menej daní ako mala. Daňový úrad na to prišiel, firma doplatila neoprávnene získané peniaze a pokutu vyše 27 tisíc eur. Trestný čin, ktorý sa tu inak reálne stal, prejavením ľútosti a zaplatením pokuty nepokračoval a na situáciu sa hľadí, ako keby trestný čin nenastal.

Prezident Kiska, tvrdí, že to bola účtovná chyba, ktorá sa „stala“, bola napravená a splatená.

Ale…

 

Iba úplný idiot si môže povedať, že politická kampaň súkromnej osoby je daňovo uznateľný výdaj a toto zahrnúť do výkazov. Pripomínam, že v prvom prípade išlo o neoprávnený odpočet DPH a následne aj o zníženie základu dane vo výške 136 tisíc eur. Zákon totiž jasne hovorí, že „daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov…“ – viď Zákon č. 595/2003 Z. z. (Zákon o dani z príjmov) § 2 písm. i). Ak v spoločnosti KTAG neboli majitelia a účtovníci idioti, pri takejto veľkej sume je na stole druhý predpoklad. Išlo o zjavný daňový podvod. Ak by na druhej strane nešlo o podvod, znamenalo by to podľa dikcie zákona, že spoločnosť očakávala od výhry Kisku zabezpečenie príjmov. Čo sa však nezhoduje s obrazom Andreja Kisku ako človeka, ktorý ide do verejnej funkcie nezištne, aby obhajoval práva občanov (to je vtip). Je len na vás, čomu uveríte.

Treba tiež pripomenúť, že Andrej Kiska minul na svoju kampaň z prostriedkov firmy KTAG viac ako je podľa zákona povolené na kampaň. Kandidát na funkciu prezidenta totiž môže na svoju propagáciu počas oficiálnej kampane pred voľbou vynaložiť podľa zákona najviac 132 775 eur vrátane dane z pridanej hodnoty.

Áno, opozícia má pravdu, že ide o porušenie daňového tajomstva, má pravdu, že to „niekto“ účelovo využil vo svoj prospech, má dokonca pravdu aj v tom, že Baštrnák a Kiska sa dostávajú na jednu úroveň a tým sa relativizuje malý podvodníček s podozrením na organizovanú trestnú činnosť.

Veľmi skoro však zabudli na kauzu Rybanič, keď asistent poslanca vyniesol údaje podliehajúce bankovému tajomstvu aby poukázal na podozrivé pohyby finančných tokov verejných činiteľov medzi osobami podozrivými z trestnej činnosti. Vtedy obhajovali, že nie je dôležité ako sa dostanú na verejnosť informácie o páchaní podozrivej činnosti. Dôležité sú samotné informácie. Podvod, resp. jeho príprava ostane podvodom stále.

A tiež zabudli, za čo odstupovali prezidenti v iných krajinách. V Maďarsku za to, že sa prišlo na odpisovanie v habilitačnej práci prezidenta a v Nemecku za to, že prezident v minulosti dostal pôžičku s úrokom, ktorý bol menší ako bol v tom čase na trhu bežný. Porovnajte si konanie prezidenta Slovenskej republiky, ktorý dnes obieha Slovensko s prejavmi o morálke, etike, potrebe dodržiavať zákon. V jeho prípade to vyznieva trocha smiešne.