Poliaci tvrdia, že pri tragédii v Smolensku bolo lietadlo zničené náložami

Agentúra TASR uviedla, že poľská vláda považuje za hlavnú príčinu pádu lietadla s poľským prezidentom Lechom Kaczyňským výbuch na palube. Tragédia sa odohrala v roku 2010 neďaleko ruského mesta Smolensk.

Informovala o tom v piatok agentúra Interfax, ktorá sa odvolala na správu poľského rezortu obrany zverejnenú ešte v stredu.

Na stránke poľskej „subkomisie pre obnovenie vyšetrovania leteckého nešťastia“ z roku 2010 sa píše, že

Frank Taylor, medzinárodný expert v oblasti vyšetrovania leteckých nehôd, po prečítaní dôkazov podvýboru uviedol:

  1. Ľavé krídlo lietadla TU-154M bolo zničené vnútornou explóziou.
  2. Existovalo niekoľko zdrojov výbuchu: v krídle, v štrbine a tiež v strede krídla, potvrdené analýzou mechanizmu nárazu dverí na zem.
  3. Náraz do brezy nebol prvotnou príčinou zničenie krídla.

Predchádzajúca vyšetrovacia komisia dospela k záveru, že krídlo lietadla Tu-154 sa odtrhlo v dôsledku nárazu do brezy. Nové vyšetrovanie to však nepotvrdilo a experti prišli s verziou o výbuchu vnútri lietadla.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie ešte predtým označil túto verziu za nepodloženú. Poľská strana predtým vyjadrila názor o verzii výbuchu na palube Tu-154M, ale vyšetrovací výbor Ruska to považoval za neodôvodnenú .

Podľa TASR viaceré ruské spravodajské weby pripomínajú, že „technická správa komisie ministerstva obrany bola vo Varšave zverejnená deň po tom, ako bol z funkcie ministra obrany odvolaný Antoni Macierewicz. Ten opakovane tvrdil, že príčinou havárie lietadla s poľskou elitou bol teroristický útok.

Nešťastie sa odohralo v apríli 2010 pri meste Smolensk na západe Ruska a zahynulo pri ňom 96 ľudí vrátane poľského exprezidenta Kaczynského a jeho manželky. Poľská delegácia cestovala na smútočné podujatia v Katyni, kde sú pochovaní poľskí vojaci a dôstojníci zastrelení príslušníkmi NKVD v roku 1940.

TASR ďalej sumarizuje situáciu okolo vyšetrovania a obnovenia vyšetrovania tragédie.

Ruská aj poľská komisia sa najskôr zhodli, že išlo o zlyhanie ľudského faktora s rôznou váhou pri prezentácii poľskej aj ruskej strany

Keď sa dostal k moci exprezidentov brat Jaroslaw Kaczyňski, predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť, nechal obnoviť vyšetrovanie havárie.

Nový minister obrany Mariusz Blaszczak vo štvrtok vymenoval svojho predchodcu Macierewicza za predsedu vládnej komisie na opätovné vyšetrenie nehody vládneho lietadla pri Smolensku.

S odvolaním sa na poľský denník Niezaležna o tom informoval ruský server RBK. Macierewicz bude dohliadať na prípravu správy, ktorá bude predložená v apríli, keď uplynie osem rokov od katastrofy.


Publikovaný

v

od

Značky: