Portál The Baltic Course informuje, že Pobaltie je proti sankciám EÚ voči Poľsku

V hlavnom meste Litvy vo Vilniuse sa v piatok zišli traja premiéri pobaltských republík s poľským premiérom. Na stretnutí predstavitelia troch severských krajín uviedli, že sú proti sankciám EÚ voči Poľsku v súvislosti s reformou súdnictva, informovala LETA/BNS.

Chápeme (…) potrebu reformy súdnictva a ak (…) by došlo na pokusy o uplatnenie reštriktívnych opatrení voči Poľsku, Litva by podporila Poľskú republiku,“ povedal novinárom litovský premiér Saulius Skvernelis. Šéf litovskej vlády hostil v piatok vo Vilniuse svojho lotyšského, estónskeho a poľského partnera.

Lotyšský premiér Maris Kucinskis podporil tú istú myšlienku a povedal: „Nechceme, aby boli voči Poľsku uložené sankcie.

Estónsky premiér Juri Ratas povedal, že o otázke obmedzenia práva Poľska na hlasovaní o záležitostiach EÚ „nemožno ani uvažovať„.

Nemôžeme dovoliť, aby to zašlo tak ďaleko, pretože spoločnú pozíciu v EÚ môžeme dosiahnuť [len] prostredníctvom dialógu,“ povedal.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa snaží v mene Varšavy o odvrátenie možných sankcií EÚ. Kvôli tomu sa vo štvrtok stretol v Bruseli s predsedom Európskej komisie Jean-Claude Junckerom.

Morawiecki vo Vilniuse povedal, že odovzdal Juckerovi dokument, v ktorom sa podrobne opisujú zmeny v poľskom súdnictve.

Verím, že v nasledujúcich mesiacoch budeme schopní presvedčiť našich partnerov v EÚ, že táto reforma je možná,“ uviedol poľský premiér.