Portál denníka Plus jeden deň, Pluska, zverejnil informáciu, že polícia obvinila predsedu Ľudovej strany – Naše Slovensko Mariána Kotlebu z trestného činu extrémizmu.

V prípade, že by bol Marián Kotleba uznaný súdom vinným za tento trestný čin, hrozí mu trest odňatia slobody od 6 mesiac do troch rokov nepodmienečne.

Poslanec a predseda banskobystrickej župy sa mal dopustiť prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu práv a slobôd. Poslanec a líder ĽS-NS odovzdával v marci tohto roku sociálne slabším rodinám šek v hodnote 1488, čo je podľa znaleckého posudku obecne známa symbolika neonacistov.

Marián Kotleba

Marián Kotleba so šekom na sumu 1488 eur / Facebook

Číslo 88 označuje dvakrát poradie písmena H v abecede, čo je skratka Heil Hitler. Číslo 14 je podľa Plusky štrnásť slov amerického neonacistického teroristu Davida Lanea, odsúdeného na doživotie: „We must secure the existence of our people and a future for white children – Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť pre naše biele deti.“ Táto veta sa vraj stala heslom a bojovým pokrikom hnutia White power, ktoré hlása nadradenosť bielej rasy.

Podľa polície Kotleba týmto zneužil charitu a prezentoval sympatie k hnutiu, ktoré v minulosti hlásalo rasovú, etnickú, národnostnú a náboženskú nenávisť.