PETRA DEMKOVÁ: Kandidátka, ktorá síce mohla byť zvolená – ale nebude zastupovať nikoho

Málokto v našich voľbách do samosprávnych krajov vzbudil toľko pozornosti ako Petra Demková v Bratislavskom kraji. Dostala sa na kandidátku rôznofarebnej koalície s číslom 10, kde jednu časť tvorili aj zástupcovia strany Most-Híd. Tí sa postavili proti nej a nakoniec dosiahli jej vyškrtnutie z kandidátnej listiny

Dôvod, prečo je niekto pre straníkov Most-Híd neprijateľný, sú podľa nich „obdivné statusy voči Rusku„. Nádejná poslankyňa na to zareagovala, že „komunálna politika nie je o Amerike ani o Rusku,“ a pokračovala: „V kontraste s týmto dodnes pôsobia v politike, či už tej komunálnej, alebo celonárodnej, osoby, ktoré charakterovo zlyhali, klamali, ktoré sa obohatili z verejných zdrojov namiesto toho, aby robili pre ľudí. Títo ľudia aj dnes s drzosťou kandidujú. Títo ľudia však paradoxne nie sú nikým verejne pranierovaní, nikto ich nevyzýva, aby sa vzdali, nikto ich nesťahuje z kandidátky a médiá ich neatakujú,“ vyhlásila Demková.

Petra Demková
Petra Demková

Z pohľadu známych predvolebných sľubov strany o nespolupráci so stranou Smer-SD a hesla „Charakter rozhoduje“ vyznieva trocha ironicky komentár krajského predsedu strany Most-Híd. László Solymos uviedol, že „každý, kto kandiduje do zastupiteľstva, by mal niesť nejakú konkrétnu hodnotovú stopu. Pri tomto kandidátovi to neplatí, preto sa koalícia strán, ktorá vytvorila kandidátku do Bratislavského samosprávneho kraja, rozhodla jej kandidatúru stiahnuť“.

Deň volieb

Prišli voľby. V Bratislavskom kraji sa ich zúčastnilo 31,34% voličov. Vo  volebných zoznamoch bolo zapísaných 584.995 a hlasovanie vhodením obálky uskutočnilo 183.245 ľudí

Petra Demková mala kandidovať v druhom volebnom obvode. Za tento obvod boli nakoniec zvolení napr. bývalý poslanec za stranu SaS Martin Chren, alebo Dušan Pekár, ktorého ľudia poznajú ako starostu práve toho druhého obvodu. Obe známe mená získali viac ako 6000 hlasov. Na poslednom postupovom mieste skončil Marek Machata, človek, ktorý napriek svojmu zdravotnému postihnutiu pomáha mnohým ľuďom. Marek skončil s výsledkom 4449 hlasov

Avšak prekvapením bolo, že vo výsledkovej listine neúspešných kandidátov sa vyskytuje aj Petra. Jej výsledok bol až absurdne vysoký. Hlasovalo za ňu celkove 1092 voličov, čo z celkového počtu hlasov znamenalo volebný zisk 1,08%.

Zopakujme ešte raz. Žena, ktorú každý spoznal až kvôli jej likvidácii stranou Most-Híd a ktorá sa stala paradoxne známou až odstránením z kandidátky koalície. Napriek tomu množstvo ľudí považovalo za nutné hodiť krúžok aj na ňu.

Je vcelku jedno, či išlo o protestné hlasovanie a vyjadrenie súhlasu s jej názormi, alebo to boli ľudia, ktorí jednoducho nezaregistrovali jej vyhodenie. Aj v jednom aj v druhom prípade ide o ľudí, ktorí sa stotožnili s názormi Petry Demkovej.

Je to veľmi zvláštny pocit vidieť hlasovanie z „volebného záhrobia“. Tento svet duchov je zrejme určitým signálom, že aj v takej pevnosti „euroatlantických ideálov“ ako je Bratislava, existuje podpora takpovediac geopolitického realizmu. Pritom, podľa výroku samotnej Petry Demkovej, komunálna politika má len malý prienik s veľkou politikou a so zahraničnou politikou už vôbec žiadny.

Určitým zadosťučinením pre Petru je volebný výsledok predsedu zahraničného výboru Národnej rady Františka Šebeja. Bývalý karatista vraj v parlamente zúril a metal hromy-blesky na všetky strany, aby dosiahol jej vyradenie z kandidátky. Pre Aktuality sa vyjadril: „To je príšerné, hrozný faul. Neviem čo s tým mám robiť“.

František Šebej kandidoval za 11.volebný obvod. Na zvolenie potreboval viac ako bol výsledok najnižšie postaveného kandidáta nad čiarou. Jana Hrehorová získala 5541 hlasov, starého a hlavne mimoriadne známeho „večného poslanca“ však krúžkovalo len 4081 ľudí.

Petra Demková má záväzok

Bez ohľadu na to, či bola asistentka poslankyne Šimkovičovej na listine, alebo nie, každý krúžok voliča znamená vyjadrenie verejnej podpory a názoru. Obe dámy v parlamente reprezentujú hlas „straight talk,“ vyjadrovanie sa na rovinu, pomenovávania vecí pravým menom. V dnešnej dobe politickej korektnosti a „vítacej kultúre“ sa to príliš nenosí. Napriek tomu je po takejto politike evidentný dopyt. Starí politickí matadori, ktorí si odvykli počúvať hlas voliča sú samozrejme slovníkom tohto typu šokovaní a zdesení. Lenže ako ukazujú napr. holandské a rakúske voľby, práve tu leží budúcnosť volebných úspechov.

Koalícia, za ktorú kandidovala Petra Demková možno spravila chybu. Získala len 6 mandátov z 25. Ako vidno z podpory Demkovej obyčajnými voličmi, slovník otvorenosti získal tak vysoký počet hlasov, že to stojí za zamyslenie. Aj keď na keby sa nehrá, ktovie – s razantnou podporou koalície by pri mene Demkovej možno svietil záznam „zvolený

A ešte jedna otázka – bola to labutia pieseň, povestných 15 minút slávy, prvá a posledná cesta „kandidátky č.10“? 1092 voličov verí, že nie.

 


Publikovaný

v

od

Značky: