Termín oligarcha je určený tým, ktorí chcú riadiť politické procesy, využívajú politické nástroje a manipulujú politickým systémom tak, že menia všetky aspekty života občanov a to rafinovaným spôsobom – hackovaním demokratického rozhodovacieho politického procesu. Zmenia ho na dostihy koní.

Falošné mediálne elity sú na tom podobne, vyzývajú, sebapropagujú sa ako osobnosti, disponujú podobnými zdrojmi ako oligarchovia. Ich cieľ je nepolitická politika, kde moc prevezmu oni.

Obľúbenou pesničkou oligarchov a falošných mediálnych elít, ktorá sa ozýva demokratickým systémom, je pesnička o vláde „odborníkov“ – technokratov, ktorí z nejakého ničím neurčeného dôvodu vraj vedia „čo robiť“.

Oligarchovia a falošné mediálne elity  neznášajú plebs, ľudí ktorí sú rozptýlení v spoločnosti a dokážu vyvolať tlak na nevolenie „odborníkov“.

Oligarchovia a falošné mediálne elity majú radi ľudí, ktorým prostredníctvom kampaní, propagandy a manipulácie v mainstreamových médiach podhodia vlnu „oprávnenej nenávisti“ voči konkrétnej osobe alebo oblasti a dajú tak prietok „spravodlivým emóciám“ – hnevu. Aj oligarchovia milujú mítingy proti korupcii.

Oligarchovia a falošné mediálne elity neznášajú chladnokrvný rozum a umiernenosť u ľudí. Nedokážu, to totiž prelomiť propagandou. Oligarchovia potrebuje „nahnevané masy“, pretože vedia, že nahnevané masy nemyslia a rýchlosť medzi zapálením emócii a ich zhasnútím je daná len 5 reportážami v hlavnej spravodajskej relácii komerčnej televízie, čím nakoniec dosiahnu apatiu, znechutenosť a odradenie voličov.

Oligarchovia a falošné mediálne elity radi podsúvajú rôzne zoznamy oligarchov, preto sa dookola opakujú tie isté mená oligarchov, aby sa o ďalších 90% oligarchov spoločnosť nedozvedela..

Obrana proti oligarchii a nepolitickej politike nespočíva v revolúcii ani v násilnom zmene režimu ani v protestných hnutiach, či antisystémových politických formáciách. Jediný spôsob ako bojovať s oligarchiou je umenšovať akékoľvek privilégia garantované štátom, komukoľvek.

Urobte štát nočným vrátnikom, vezmite mu možnosť rozhodovať o vašich životoch od kolísky po hrob a zbavíte sa aj oligarchie..

To čo dnes potrebujeme, nie sú revolucionári voči oligarchii, ale lídri ktorí v momente prevzatia moci budú od prvej chvíle vedieť, čo robiť. Nepôjdu po podhodených kostiach, nedajú sa zmiasť volaním po krvi, ale chladnokrvne vykonajú nutné reformy, premyslene a cielenie umenšia priestor štátneho aparátu medzi občanom a štátom a vymažú privilégia, ktoré vytvárajú oligarchiu.