Vyberte položku Stránka

Padni, komu padni.

Padni, komu padni.

Na Slobodnom výbere kritizujeme lži a dezinformácie každého druhu. Je nám jedno, kto ich vydáva, aj keby išlo o zdroje, ktoré mnohí čitatelia považujú za dôveryhodné.

Dnes sa zameriame na správu, ktorá určite potešila mnohých odporcov nákupu amerických zbraní. Rádio Sputnik prinieslo autorský komentár k správe poľského Ministerstva obrany. V nej sa vraj uvádza, že Poľsko ruší objednávku amerických stíhačiek piatej generácie F-35. Vraj si Poliaci uvedomili, že po zrátaní plusov a mínusov je pre nich lacnejšie a efektívnejšie naďalej používať sovietske lietadlá MiG-29. V komentári sa tiež spomína, že Poliaci sa spamätávajú z toho, ako zhoršili vzťahy s Ruskom.
https://radiosputnik.ria.ru/20191224/1562795732.html

Bohužiaľ, je to klasický príklad toho, čo sa dnes označuje ako fejkňjúz propaganda… „Dôveryhodné“ rádio Sputnik si totiž správu, ktorá bola podkladom komentára, doslova vymyslelo.

Chybička krásy
============

Na portáli o poľských vojenských témach Defence24 sa skutočne spomína poľské ministerstvo obrany. Spomína sa aj kontrakt na dodávku stíhačiek F-35.

Lenže ministerstvo neodporučilo odmietnut kontrakt o nákupe F-35, ale odmietlo offset, ktorý Američania ponúkali pri nákupe F-35. Američanmi navrhnutý program účasti poľského priemyslu na zbrojnej výrobe sa totiž netýkal samotných stíhačiek 5.generácie.

Vzhľadom na rozdelenie úloh pri ich návrhu a výrobe, sú už všetky možnosti na zapojenie Poliakov vylúčené. Dokonca aj šanca, že by nahradili Turkov vylúčených kvôli sankciám z programu, je mizivá.

Naviac, nejde o lacnú záležitosť, Poliaci by museli investovať miliardy z vlastného rozpočtu. A tak sa vojaci rozhodli odovzdať vláde stanovisko, že Poľsko by nemalo offsetový program prijať. O prípadnej zmene vzťahu s Ruskom sa poľský portál nezmieňuje
https://www.defence24.pl/miliard-dolarow-za-offset-na-f-35-…

To je „vsjo“, autor Sputniku si jednoducho pustil fantáziu na prechádzku. A je to zároveň názorný príklad, že treba vždy každú informáciu zvažovať a neveriť slepo len preto, lebo niekto píše, čo chcete počuť. …

Zdroj: https://www.facebook.com/137730750182495/posts/512751972680369

O autorovi

Príspevky za Apríl

Pin It on Pinterest

Share This