Švédsko sa minulý týždeň vyjadrilo, že má voči plynovodu Nord Stream 2 negatívny postoj. Tento postoj bol zdôraznený kauzou „Novičok,“ ktorá bola podľa Švédska pokusom Ruska porušiť medzinárodné právo.

Samotná kauza s otrávením ruského agenta nie je tak jednoznačná, ako sa to zdá.

Po včerajšom definitívnom stanovisku Fínska o schválení plynovodu Nord Stream 2, je Švédsko hlavnou prekážkou ruského monopolu Gazprom na stavbu plynovodu.

Chýba ešte aj povolenie Dánska a Ruska. Rusko samozrejme povolenie vydá a Dánsko sa dá núdzovo obísť cez Nemecko.

Mimoriadna udalosť v Salisbury.

Prvé zmienky o otrave v miestnej tlači, hovorili o otrave fentanylom. Podľa miestnej polície to nebol v regióne výnimočný prípad.

Polícia uviedla, že by to mohol byť prvý zaznamenaný incident týkajúci sa drogy fentanyl v Salisbury, ale že vo Wiltshire boli hlásené ďalšie incidenty.

Portál Devon Live zas spomína desať ľudí, ktorý vracali a mali príznaky otravy. Takisto spomína fentanyl a fakt, že za posledných 8 mesiacoch v Anglicku na následky otravy fentanylom zomrelo okolo 60 ľudí.

Polícia vo Wiltshire informuje, že prijala hlásenie o postihnutí dvoch ľudí 4.3.2018 o 16:15. Informácia už nie je dostupná na stránke polície, len vo webovom archíve.

Pôvodný text bol nahradený novými – tu sa uvádza len popis udalosti, informuje sa o uzavretí reštaurácie Zizzi, uvádza, že polícia vyšetruje a uzavrela niekoľko konkrétnych miest a doplnené vyhlásením, v ktorom sa uvádza, že prípad prebrala Metropolitná polícia. Žiadne informácie o dátume a čase sa pri týchto správach nevyskytuje

Daily Telegraph prináša výpoveď jednej svedkyne, ktorá nehovorí o bezvedomí Skripaľovcov, ale o ich zvláštnom stave

Očitá svedkyňa, 25 ročná Georgia Pridhamová vypovedala, že videla pár zdanlivo „zamrznutý“ na mieste.

Georgia Pridhamová videla ako pár klesol na lavičku.

Pre Telegraph povedala:

Bol veľmi elegantne oblečený, čo ma zaujalo. Mal dlane obrátené smerom nahor ako keby bol skrčený na ramenách a uprene sa díval na budovu pred ním.

Vedľa neho sedela na lavičke malá žena, ktorá sa mu opierala o rameno. Vyzerala nenápadne a mala na sebe kapucu.

Myslela som, že ‚to je dosť divné, že musia byť drogách‘. Keď si na neho spätne spomínam, naše pohľady sa mohli stretnúť, ale on pozeral pred seba ako mŕtvola. Bol pri vedomí, ale bolo to, ako by zamrzol a zľahka sa hýbal dozadu a dopredu.

Žena bola poklesnutá na jeho ramene. Mala bundu s kapucňou vytiahnutou na hlave. Myslela som si, že zaspala alebo omdlela. On mal sako a nejaké elegantné nohavice. Nevyzeral ako typ z vyššej spoločnosti.

Podobne vypovedali aj ďalší svedkovia. Freya Churchová pre Guardian povedala, že „vyzerali, ako keby si vzali niečo fakt silné“.  Jej výpoveď zaznamenala aj BBC.

Zaujímavú výpoveď podala Destiny Reynolds, ktorá tvrdila, že vrtuľník odviezol do nemocnice len ženu, ktorá sa triasla v záchvate. Muž bol podľa nej naložený do sanitky a odvezený po ceste. Zdá sa, že žena bola v oveľa horšom stave ako muž.

Po tom čo pár odišiel z reštaurácie Zizzi zachytila ich o 15:47 kamera. O 16 minút neskôr, t.j. v čase 16:03, ich zbadala spomínaná Freya Churchová, ktorá si myslela, že sú nadrogovaní, pretože v okolí je veľa bezdomovcov a to si o nich myslela aj ona.

Jamie Paine pre BBC povedal, že žene išla pena z úst, jej oči boli doširoka otvorené a vyvrátené tak, že jej bolo vidno len bielko.

Dvaja policajti sa starali o dvojicu až do príchodu medikov a snažili sa ich udržať pri vedomí. Ako bolo oznámené, centrála polície prípad zaznamenala o 16:15.

Avšak z prípadu sa stala senzácia až potom, čo sa odhalila identita muža ako bývalého agenta v Rusku.

Podľa portálu Daily Mail sa až vtedy začali manévre s agentami, sanáciou miesta a všetkých ďalších miest, ktoré dvojica navštívila

Išlo o bývalého anglického agenta, ktorý odovzdal za peniaze údaje ruskej rozviedky. To v anglickej tlači okamžite vyvolalo špekulácie a okamžite sa zjavila „ruská stopa,“ prípad Litvninenko a otrava polóniom

Denník Independent rozšíril zoznam možných látok. Spomína ricín, fentanyl – a sarin, čiže nervovo-paralytickú látku.

Dá sa povedať, že minimálne niekoľko hodín sa prípad mohol javiť ako predávkovanie drogou, takže aj lekárska opatera by mala vychádzať z tohto stanoviska.

Nervovo-paralytická látka, ktorá zabíja aj pri sekundárnom kontakte je proste nezmysel.

Avšak pár týždňov pred tým bežal v anglickej televízii seriál Strike Back. Niekoľko epizód z tohto televízneho seriálu z prostredia špiónov, hovorí o jedovatej látke Novičok, ktorú používajú diabolskí Rusi.

Podľa všetkého sa toho chytila anglická propaganda a začala s týmto pojmom operovať

Kauza sa stala bojom proti zlým Rusom s obecnými následkami na všetky možné úrovne.

Nord Stream 2 ako obeť kauzy Novičok

Portál BiznesAlert cituje predsedu švédskej vlády Stefana Löfvena. Podľa neho sa pozícia Švédska po pokuse o vraždu bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry na otázku plynovodu Nord Stream 2 nezmenila. Plynovod ako taký nie je v ekonomickej zóne krajiny vylúčený, ale musí byť zabezpečená ochrana životného prostredia, bezpečnosť dodržané všetky právne predpisy.

Švédsko hovorí o tom, že možnosť odmietnutia žiadosti je veľmi obmedzená, ak budú dodržané všetky normy, predpisy a požiadavky. Na druhej strane sa však Švédsko aktívne zúčastňuje všetkých diskusií EÚ o vplyve projektu na európsku energetickú politiku a legitímne záujmy.

Švédsko aktívne pôsobí v smere zmeny smerníc o plyne, ktorú navrhuje Európska komisia

Portál EUObserver presne v tomto smere prináša obsiahlu informáciu o tom, že Rusko chce presadiť svoj záujem, ktorý poškodzuje európske záujmy. V texte sa píše, že Európa má potrebu plynu okolo 400 miliárd kubíkov ročne. Všetky existujúce a plánované kapacity dovozu plynu dosahujú okolo 900 miliárd kubíkov.

V skutočnosti teda Európa Nord Stream 2 nepotrebuje, nezvýši energetickú bezpečnosť Európy.

Z tohto pohľadu predstaviteľ Európskej komisie Maroš Šefčovič víta zmenu postoja nemeckej premiérky Angely Merkelovej, ktorá už považuje Nord Stream 2 za politický projekt. Jeho obeťou by mala byť hlavne Ukrajina a jej transport plynu.

Podľa stanoviska švédskej vlády, krajina po pokusu o vraždu v Salisbury dôsledne vyjadrila svoju plnú podporu a solidaritu s Veľkou Britániou.

Jedným z dôvodov tak silnej reakcie z našej strany je, že nedávne udalosti sú ďalším pokusom Ruska porušiť medzinárodný poriadok, založený na princípoch práva. Ako vyjadrenie našej solidarity s Veľkou Britániou sa Švédsko rozhodlo vyhostiť jednu osobu z personálu ruského veľvyslanectva v Štokholme. Robíme to v úzkej spolupráci s Fínskom a veľkým počtom ďalších členských štátov EÚ,“ zdôraznil tlačový úrad vlády Švédskeho kráľovstva.

Ak si dáme dokopy novú realitu Európy, kde sa pod pojmom právo myslí solidarita a nie jasné dôkazy, obvinenie z použitia látky novičok Ruskom stačí na diplomatickú vojnu, alebo dokonca aj niečo horšie.

Čo je proti tomu nejaké medzinárodné právo pri schvaľovaní plynovodu Nord Stream 2?