V Maďarsku sa budú budúci rok v apríli konať parlamentné voľby. Vládnu stranu Fidesz do nich opäť povedie premiér Viktor Orbán, chce získať už tretí mandát. Podľa prieskumov sa mu to podarí. Kampaň postaví na konfrontácii s Bruselom a utečeneckej kríze. Informujú Eurozprávy.

Orban vedie neustálu kampaň proti prisťahovalectvu, presadzuje kontrolu nad médiami a súdmi a kritizuje snahy o prehĺbenie európskej integrácie, dostal jednohlasnú podporu všetkých 1358 delegátov straníckeho zjazdu, aby viedol Fidesz ďalšie dva roky.

Päť mesiacov pred voľbami sú prieskumy verejnej mienky voči Fidesz priaznivé, a dávajú tak strane nádej na ďalšie presvedčivé víťazstvo. Na druhé miesto sa má navyše šancu predrať krajne pravicový Jobbik, ktorý ide v prejavoch nacionalizmu ešte oveľa ďalej.

„Neexistuje nálada pre zmenu vlády v Maďarsku, rovnako ako nálada pre zmenu opozície,“ povedal Orbán za smiechu a potlesku svojich spolustraníkov.

Vo svojom prejave dodal, že bojuje proti „globalizácii“ a názorom, ktoré ohrozujú kresťanské národy EÚ a ich morálne základy, z čoho opäť obvinil amerického miliardára maďarského pôvodu Georgea Sorosa.

Sorosova nadácia okrem iného prispieva aj organizáciám pomáhajúcim utečencom.

„Niektoré krajiny v Európe sa rozhodli prekročiť kresťanstvo a svoj vlastný národný charakter,“ povedal dnes Orbán. „Chcú vstúpiť do postkresťanskej, postnárodnej éry,“ dodal.