Vyberte položku Stránka

Obrat v Taliansku – „populistická“ a „extrémistická“ strana zostavia vládu.

Obrat v Taliansku – „populistická“ a „extrémistická“ strana zostavia vládu.

Budúce vládne strany ustúpili prezidentovi Mattarellovi ohľadom ministra financií. Miesto silne euroskeptického Paola Savonu navrhli mierne euroskeptického profesora ekonómie Giovanniho Triu (Giovanni Tria). Prezident musel zároveň súhlasiť s nomináciou Paola Savonu za ministra pre európske záležitosti.

Takže v hre je opäť Giuseppe Conte ako premiér a misia Carla Cottarelliho zostaviť úradnícku vládu tým končí. Z toho „v Bruseli“ radosť naozaj nemajú.

Vzhľadom na reakcie talianskeho obyvateľstva nemal prezident Mattarello veľa možností ďalej manévrovať. Predčasné voľby hrozia výrazným  nárastom poslaneckých mandátov euroskeptickej Ligy. Dokonca hrozí odsunutie talianských probruselských politických strán do bezvýznamnosti, podobne ako je to dnes v Maďarsku.

Predseda Ligy Matteo Salvini je v novej vláde stane ministrom vnútra, líder M5S (päť hviezd) Luigi di Maio povedie ministerstvo práce a rozvoja hospodárstva.

To všetko poľahky môže znamenať, že pre státisíce migrantov z Afriky prestane byť Taliansko zaujímavou destináciou na pobyt. To veľmi dobre vedia nielen mimovládky, ale aj „Brusel“. V tejto súvislosti možno nie je náhoda, že slovenský premiér Peter Pellegrini sa v posledných dňoch niekoľkokrát po sebe vyjadril v tom duchu, že migrantov na Slovensku potrebujeme.

Podrobnejšie, s detailnou znalosťou situácie,   popísala udalosti Monika Pilloni v článku „Ne, že když se někdo v Berlíně či Paříži špatně probudí, z italské vlády vyletí ministr!“ 

Heslo „Najprv Taliani“ prinieslo Lige historický volebný výsledok.

 

 

 

 

 

 

O autorovi

Príspevky za Apríl

Pin It on Pinterest

Share This