Vyberte položku Stránka

O divadle v Moskve Na uliciach európskych veľkomiest sa počas leta môžete pobaviť rôznymi…

O divadle v Moskve Na uliciach európskych veľkomiest sa počas leta môžete pobaviť rôznymi…

O divadle v Moskve

Na uliciach európskych veľkomiest sa počas leta môžete pobaviť rôznymi atrakciami. Hudobníci, akrobati, žongléri či maliari, všetci predvádzajú svoje umenie a tým dotvárajú kolorit mesta.

Moskva dnes ponúka iné predstavenia. Raz za týždeň sa zíde poloamatérska divadelná skupina, ktorá inscenuje masové scény na tradičnú ruskú tému: ako sa robí revolúcia.

Samozrejme, predstavenie režírujú profesionáli. Dobrovoľníci, neplatení amatéri nadšene plnia pokyny, ktoré majú podľa scenára robiť. Aby naviac všetko dopadlo čo najpresvedčivejšie, domácim režisérom pomáhajú aj zahraniční, ktorí majú s podobnými predstaveniami bohaté skúsenosti z mnohých krajín sveta.

Predstavenia sa tešia veľkému záujmu turistov, agentúry a veľké médiá špeciálne na tieto udalosti vysielajú reportérov a fotografov, aby z týchto jedinečných chvíľ priniesli presvedčivé reportáže a živé fotografie. Herci s veľkým entuziazmom opisujú svoje zážitky z predstavenia, režisérom však práca nekončí. Každý týždeň počas leta treba pripraviť novú scénu, napísať nový scenár, nacvičiť čísla a nakoniec ich čo najlepšie predviesť verejnosti.

Keďže akcie prinášajú veľkú publicitu, ochotne sa ich zúčastňuje aj miestna samospráva za podpory štátnych orgánov. Aby všetko vyzeralo čo najvernejšie, na akcie poskytuje polícia tie najtalentovanejšie kádre, ktorí v jednotlivých scénach potom hrajú pridelené úlohy.

Treba povedať, že väčšinou to nie sú role príliš vďačné, v predstaveniach revolúcie zvyčajne hrá policajt zápornú postavu. Aj keď moderné inscenácie sú typické častou zámenou strán. Napríklad v podobnej sérii, ktorú spomínaná skupina inovatívne predviedla pred pár rokmi v Kyjeve počas zimy, na strane „zlých“ boli aj práve inak bežne kladní demonštranti. Takisto v Moskve bolo vidno množstvo príkladov zámeny úloh v scenári. Moderní, novátorskí dirigenti skrátka nemajú radi rutinu.

Prinášame jednu krátku scénu, ktorá ilustruje prebiehajúcu atmosféru v Moskve. Je na nej vidno zvedavosť divákov, ich vtiahnutie do deja, vidno aj zúčastnených policajtov, ktorí predvádzajú ťahanie jedného z hercov po zemi. Kameraman navodzuje dramatickú situáciu snímaním „ako keby z pohľadu účastníka“ a režisér v pozadí dáva príkazy hercovi: „Nevstávaj, do konca nevstávaj“.

Stručne povedané, Moskve v týchto dňoch žije hektickým divadelným životom. Oplatí sa to vidieť 😀 😀 😀

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This