Nový Putinov mandát sa zatiaľ líši len novým autom na ceremónii

Staronový ruský prezident Vladimír Putin dnes zložil prezidentskú prísahu a za premiéra si zvolil Dmitrija Medvedeva. Podľa prieskumu verejnej mienky voličov zaujímajú sociálne zmeny, ktoré neprichádzajú.

[sociallocker][/sociallocker]

Okrem toho sa množia chýry, že Putin chce zveriť ekonomickú politiku do rúk Kudrina. Putin je povestný vernosťou ľuďom, ktorí ho podporovali. Kudrin s ním prišiel z Petrohradu a hoci je zástancom integrácie Ruska do Američanmi riadeného globálneho systému, vždy mal Putinovu podporu.

Podľa P.C.Robertsa bude tento krok znamenať zradu ruských záujmov a pretvorenie Ruska na vazala USA.

Kudrin si myslí, že Rusko musí urobiť všetko pre to, aby skončili sankcie, musí sa napojiť na finančný systém Západu a americké investície. Vzhľadom na to, že Elvira Nabiullina, šéfka Ruskej centrálnej banky je podobného zmýšľania, prevláda mienka, že ruskú ekonomiku riadia proamerické subjekty.

Neustále sa spochybňuje kontrola Putina nad situáciou a zlý odhad toho, čo jednotliví protivníci robia a aké majú zámery. Napríklad Roberts spomína, že v Sýrii Rusko deklaruje snahu zapojiť USA do mierového urovnania. Lenže to nie je cieľ, ktorý chce Amerika a Izrael dosiahnuť.

Prieskum verejnej mienky v porovnaní s minulými rokmi však ukazuje nespokojnosť Rusov s riešením sociálnych problémov. Oceňujú návrat Ruska na svetovú scénu a politickú stabilizáciu.

Prezidentovi sa nepodarilo zabezpečiť spravodlivé rozdelenie príjmov v záujme obyčajných ľudí (45% respondentov v apríli 2018 oproti 39% v marci 2015), návrat peňazí obyčajným ľuďom, ktoré stratili v priebehu reformy (39 vs. 34%).

Sociológovia zaznamenali viac ako dvojnásobný nárast pohľadávok spojených s neschopnosťou hlavy štátu zvýšiť platy, dôchodky, štipendiá a príspevky (32 proti 15%). Rastie aj nevôľa kvôli neschopnosti prekonať krízu v národnom hospodárstve, zastaviť pokles produkcie (27 až 23%), posilniť zákon a poriadok (23 proti 22%).

Voľba Medvedeva je potom voľba pri pokračovaní starého kurzu. Nič sa nemení, politika ostáva stále tá istá. Rusi však chcú nejakú zmenu.

Putin podpísal nový tzv. „Májový výnos„. V ňom sa píše o cieľoch do roka 2024

  • stabilný prirodzený rast počtu obyvateľov Ruskej federácie;
  • zvýšenie priemernej dĺžky života až na 78 rokov (do roku 2030 – do 80 rokov);
  • rast reálnych príjmov občanov, ako aj zvýšenie úrovne dôchodkového zabezpečenia nad úroveň inflácie;
  • zníženie chudoby na polovicu;
  • Zlepšenie životných podmienok pre najmenej 5 miliónov rodín ročne;
  • zrýchlenie technologického rozvoja Ruskej federácie, ako aj zvýšenie počtu organizácií vykonávajúcich technologické inovácie až do 50% ich celkového počtu;
  • urýchlenie zavádzania digitálnych technológií v hospodárskej a sociálnej oblasti;
  • Pristúpenie Ruska k piatim najväčším hospodárstvam sveta, zabezpečenie vyššej miery hospodárskeho rastu ako ostatný svet minimálne na 4%, pričom bude Rusko udržiavať makroekonomickú stabilitu;
  • vytvorenie vysoko výkonného exportne orientovaného sektora v základných odvetviach hospodárstva, rozvíjajúcich sa na báze moderných technológií a zabezpečovaných vysokokvalifikovanými pracovníkmi;
  • zavedenie mechanizmu finančnej podpory pre rodiny pri narodení detí;
  • zvýšenie objemu vývozu zdravotníckych služieb najmenej štyrikrát viac pri porovnaní s rokom 2017;
  • zabezpečenie globálnej konkurencieschopnosti ruského vzdelávania, vstup Ruska do zoznamu desiatich najlepších krajín sveta z hľadiska kvality všeobecného vzdelávania;
  • zlepšenie mechanizmov financovania bytovej výstavby, modernizácia stavebníctva, zníženie administratívnej záťaže pre vývojárov;
  • drastické zníženie úrovne znečistenia ovzdušia vo veľkých priemyselných centrách, zlepšenie kvality pitnej vody;
  • rast produktivity práce v stredných a veľkých podnikoch základných nepredajných odvetví hospodárstva najmenej 5% ročne;
  • obnovenie prístrojovej základne v minimálne 50% vedúcich organizácií vykonávajúcich vedecký výskum a vývoj;
  • zlepšenie obchodných podmienok, ako aj modernizácia podporného systému pre vývozcov, ktorí sú zo sektora malých a stredných podnikov;
  • Zníženie administratívnych postupov a prekážok medzinárodného obchodu.

 

Medvedev zas dal na vedomie, kto sú kandidáti na posty v jeho novej vláde

  • Prvý podpredseda vlády – Anton Siluanov (teraz minister financií);
  • Podpredseda vlády pre sociálnu politiku – Tatiana Goliková (vedúca účtovnej komory);
  • Podpredsedníčka vlády pre kultúru a šport – Olga Golodets (podpredsedníčka vlády pre sociálnu politiku);
  • Podpredseda vlády pre stavebníctvo – Vitaly Mutko (podpredseda vlády pre kultúru a šport);
  • Podpredseda vlády pre priemysel – Dmitrij Kozak (podpredseda vlády, ktorý dohliada na otázky Krymu a Sevastopolu);
  • Podpredseda vlády pre komplex obranného priemyslu – Jurij Borisov (námestník ministra obrany);
  • Vicepremiér pre dopravu – Maxim Akimov (zástupca vedúceho vládneho aparátu);
  • Podpredseda vlády pre agro-priemyselný komplex – Alexej Gordejev (prezidentský vyslanec v Centrálnom federálnom okruhu);
  • vedúci vládneho aparátu v hodnosti vicepremiéra – Konstantin Chuichenko (vedúci prezidentského oddelenia kontroly).

Andreja Kolesnikov z Moskovského Carnegie Centra nominácia Medvedeva neprekvapila

Nominácia Dmitrija Medvedeva sa očakávala tak podľa povestí ako aj podľa politickej logiky. Vladimír Putin vysiela signál, že v politike sa nič nezmení, že všeobecná línia zostáva rovnaká. Nikto si nemôže nárokovať výhody, ak situácia zostane rovnaká – ani liberáli, ani konzervatívci. Táto schéma je celkom vhodná na to, aby prežila niekoľko rokov. Myslím si, že zmeny vo vláde budú minimálne, sotva sa niečo zmení vo všeobecnom smerovaní politiy, čo samozrejme nezmení nič na politických základoch systému. Veľa záleží na tom, akú pozíciu a kde zaujme Alexej Kudrin, aké právomoci bude mať, či dostane voľnú ruku pre rozsiahle reformy alebo bude mať užší cieľ.

Opoziční poslanci v Dume väčšinou kandidatúru Medvedeva a jeho vlády nepodporujú

Najväčšou novinkou tohto 4. Putinovho mandátu bolo použitie nástupu legendárnych limuzín ZIL, ktoré rozvážali najvyšších sovietskych predstaviteľov.

Ide o projekt Kortež, na ktorom sa podieľali viacerí ruskí výrobcovia, aby vytvorili reprezentatívny ruský automobil

Projekt vyústi do predaja na voľnom trhu pod značkou Aurus (z latinského Aurum=zlato)

Od septembra 2018 sa budú dať objednať limuzíny a sedany. Neskôr by na spoločnej platforme mali prísť na trh crossovery a minivany. Na projekte sa zúčastňuje okolo 130 ruských aj zahraničných firiem, pri motore vraj spolupracovala aj firma Porsche. Vrcholom ponuky by mal byť 12 valec s objemom 6,6 litra.

Tieto prémiové automobily ruskej výroby by podľa odhadov predstaviteľa ministerstva priemyslu a obchodu Denisa Manturova mali stáť najmenej 10 miliónov rubľov.

Celkové náklady projektu boli okolo 22-24 miliárd rubľov


Publikovaný

v

od

Značky: