Dvadsaťsedemročný Sýrčan v stredu zrejme dobodal v terapeutickom centre pre utečencov v západonemeckom Saarbrückene psychológa. Pravdepodobný páchateľ, ktorá sa pokúsil o útek, bol čoskoro chytený, informovala agentúra DPA, píšu Novinky.cz.

Tridsaťročný psychológ pomáhal ako spolupracovník Nemeckého Červeného kríža traumatizovaným migrantom. Sýrčan k nemu v stredu prišiel na konzultácie, ale pustil sa s ním do hádky a nakoniec ho podľa polície prebodol nožom. Zdravotník na mieste podľahol ťažkým zraneniam.

Dôvod hádky medzi oboma mužmi zatiaľ nie je známy. Údajný páchateľ ešte nemohol byť vypočutý kvôli ťažkým zraneniam, ktoré zrejme privodil sám sebe a kvôli ktorým bol ošetrený v nemocnici.

Na mieste činu bol nájdený nôž, ale zatiaľ nebolo potvrdené, že išlo o zbraň použitú pri čine. Isté podľa vyšetrovateľov je, že nešlo o teroristický čin.

Sýrčan žije v Saarbrückene a podľa polície zašiel dopoludnia do psychologického centra pre utečencov v mestskej časti Burbach. Nejasné je podľa DPA aj to, či tam bol prvýkrát, alebo bol v starostlivosti psychológov dlhšiu dobu.

„Je to celkom desivé,“ povedal hovorca Sárskej pobočky Nemeckého Červeného kríža Martin Erbelding. „Kolegov to veľmi silno zasiahlo,“ dodal.

Zabitý psychológ bol súčasťou tímu od roku 2014 a pracoval pre psychologicky zameraný projekt Hope, ktorého cieľom je podporovať psychicky otrasených ľudí pri ich snahe začať nový život.

„Všetci sme zdesení a šokovaní,“ povedal predseda Nemeckého Červeného kríža Rudolf Seiters.

Podľa Erbeldinga sa ešte nedá povedať, aký vplyv bude mať stredajší čin na budúcu prácu pracovníkov Červeného kríža. Podľa neho existuje vždy určité riziko pri práci s ľuďmi, ktorí pochádzajú z krajín zmietaných občianskou vojnou.

V Nemecku je stredajší incident v krátkej dobe už druhý medializovaný násilný čin zo strany utečencov. V sobotu zabil v bavorskom azylovom Afganec päťročného chlapca z Dagestanu na kaukazskom juhu Ruska a vážne zranil jeho matku. Podľa nej si páchateľ sťažoval na rušenia pokoja deťmi.