Nemecké noviny Süddeutsche Zeitung čerstvo uviedli oficiálnu správu o testovaní novičoku nemeckou tajnou službou BND v polovici 90 rokov.

Prvé informácie sa dostali na západ od ruského vedca, ktorý odišiel na Západ a keď získal aj azyl pre svoju rodinu, odovzdal Nemcom aj vzorky novičoku na otestovanie.

Nemecko však už v päťdesiatych rokoch podpísalo konvenciu zakazujú výrobu bojových otravných látok. Právnici nemeckého kancelára Kohla upozorňovali, že aj dovoz vzorky z Ruska by mohol byť porušením tohto záväzku.

BND preto zvolila inú cestu. Z Pullachu sa vzorka previezla do Švédska , kde bola za uplatnenie najvyšších bezpečnostných opatrení analyzovaná. Testy tejto binárne látky ukázali, že je desaťkrát silnejšia ako nervový jed VX.

Po prvých testoch látky vo švédskom laboratóriu sa kancelár Kohl rozhodol zdieľať vedomosti o nebezpečnom jede so svojimi najbližšími spojencami. Zloženie a vzorky látky podľa odborných článkov z konca deväťdesiatych rokov boli známe nielen v Nemecku, ale aj v USA, vo Veľkej Británii , vo Francúzsku , v Holandsku a Kanade .

Denník Süddeutsche Zeitung otvorene priznáva že viaceré z týchto štátov aj vyrobili malé množstvo novičoku na testovanie ochranných pomôcok, indikátorov zamorenia a hľadanie protijedov pre prípad nasadenia novičoku Ruskom:

In einigen Nato-Ländern kam es auch zu der Produktion von winzigen Mengen des Giftes, um eigene Schutzausrüstung, Messgeräte und mögliche Gegenmittel zu testen.

Podľa zistení nemeckých médií išlo o tak výbušnú záležitosť, že si o celej akcii poznámky robil poznámky len Kohl, ale po prečítaní ich zničil. Kancelára ani BND neodpovedalí na otázku, či existujú aj iné záznamy.

Záver z toho vyplývajúci je, že obvinenie Ruska, že len oni a nikto iný nemohol vyrobiť novičok, je založené na nepravdivých informáciach. Kauza Skřipal teda riadne „škrípe“ a vyhostenie ruských diplomatov strápňuje nielen britskú, ale aj celkove európsku diplomaciu, pretože  ich usvedčuje zo zavádzania.

Vyšla teda pravda na povrch ako olej na vodu, Rusi predsa len mali pravdu, použitie novičoku nie je žiaden dôkaz, nič to neznamená.

Čo na to teraz všetci tí, ktorí mali jednoznačné vyjadrenia o zlých Rusoch? Priznajú si svoj omyl? Ospravedlnia sa vyhosteným diplomatom?

Zdroj:

  • https://vlkovobloguje.wordpress.com/2018/05/16/podstatna-novinka-o-novicoku/
  • http://www.sueddeutsche.de/politik/geheimdienste-bnd-beschaffte-nervengift-nowitschok-in-den-er-jahren-1.3982539