Nová rakúska vláda definuje politický islam ako nepriateľa

Marián Kechlibar sa na svojom blogu rozpísal o rakúskom vládnom programe. Jeho najdôležitejšími časťami je vyhranenie sa proti politickému islamu, drastické sprísnenie azylovej a migračnej politiky spolu s prvkami priamej demokracie.

V Rakúsku sa ujali vlády mainstreamoví Ľudovci a tzv. extrémistickí Slobodní. Sebastian Kurz sa vo veku 31 stal najmladším premiérom v Európe. Obe strany pred voľbami sľúbili voličom pronárodnú politiku a v konečnom vládnom programe svoj záväzok dodržali. Prezident Rakúska, ktorý mal hlavné slovo pri konečnom verdikte o vláde, trval na proeurópskom smerovaní, čo výsledné znenie programu aj odráža.

Podľa Mariána Kechlibara je program novej rakúskej vlády prvým dokumentom na tejto úrovni kdekoľvek na svete, ktorý používa pojem „politický islam„. V celom texte nájdete tento výraz jedenásťkrát. Ide o označenie extrémistickej ideológie, proti ktorej bude nová rakúska vláda bojovať.

Definícia „politického islamu“ v programe znie nasledovne:

„Skupiny a organizácie, ktorých ideologickým základom je islam a ktoré sledujú zmenu politického a spoločenského usporiadania v zmysle islamizácie spoločnosti, pričom odmietajú naše poňatie právneho štátu.“ (str. 39)

Do trestného zákonníka budú doplnené príslušné paragrafy a bude úplne zakázané financovanie náboženských spolkov z cudziny. Islamské škôlky a školy budú v prípade nedodržania záväzných predpisov dôsledne zatvárané. (To je zrejme reakcia na minuloročnú štúdiu viedenských islamských škôlok . Tie sú podľa autora štúdie dôkladne infiltrované salafistami a inými radikálmi, ktorí si tak vychovávajú novú generáciu fanatikov.)

politický islam
Moslimské ženy vo Viedni pochodujú na protest proti novým zákonom. Rakúsko v marci prijalo zákon, ktorý zakazuje na verejnosti závoje zahaľujúce celú tvár / Záznam z TV

trestné právo

Na strane 43 až 45 programu nájdete zaujímavosti ako:

  • Prísnejšie tresty pre páchateľov sexuálnych deliktov
  • Trestný čin neposkytnutia prvej pomoci má byť rozšírený o ďalšie skutkovú podstatu: bránenie zdravotníkom a záchranárom v činnosti. Toto opatrenie je zamerané hlavne proti davom, ktoré príležitostne napádajú zasahujúce lekára či hasičov ( takýchto prípadov je plná Európa – tu, tu, tu, tu a vo Veľkej Británii práve prijímajú obdobný zákon).
  • Ďalej bude preskúmaný a prehodnotený zákon o urážke náboženského cítenia .
    S týmto zákonom bolo v minulých rokoch spojené niekoľko kontroverzií. Elisabeth Sabaditsch-Wolff bola právoplatne odsúdená na pokutu 480 Euro za verejné vyhlásenie, že islamský prorok Mohamed mal zaľúbenie v malých deťoch (podľa moslimskej tradície pritom mala Aiša v čase prvého manželského styku deväť rokov, takže ťažko jej tvrdenie označiť za lživé). Helmut Griese zase dostal pokutu 800 Euro za to, že každý piatok pri kosení trávnika posmešne jódloval a napodobňoval volanie muezína.
  • Džihádisti a náboženskí extrémisti budú väznení v osobitných oddeleniach väzníc , aby neovplyvňovali iných väzňov
  • Má byť vyvinutá maximálna snaha o to, aby odsúdení cudzinci vykonávali trest odňatia slobody vo svojej vlasti .

azylové právo, imigrácia a sociálne dávky

Strany 33 až 34 programu sa venujú sprísneniu podmienok. Nové fungovanie azylového systému bude oveľa reštriktívnejšie.

  • Žiadatelia o azyl nebudú dostávať žiadne peniaze.
  • Ich vlastná hotovosť bude pri podaní žiadosti o azyl zadržaná na úhradu nákladov (podobne ako v Dánsku a vo Švajčiarsku ).
  • Skončí snaha o ubytovávanie žiadateľov o azyl v bytoch, ubytovaní budú v hromadných zariadeniach.
  • Azylové úrady si budú kopírovať obsah mobilných telefónov žiadateľov, aby s jeho pomocou overili identitu žiadateľa a to, či vypovedá pravdivo o rôznych okolnostiach (napr. porovnávaním zaznamenaných lokačných údajov s tvrdením žiadateľa o tom, kadiaľ prešiel).
  • Osobám, ktoré vycestujú naspäť do štátu, z ktorého „ušli„, bude azylová ochrana v zrýchlenom konaní odňatá .
  • Odmietnutí žiadatelia majú byť dôsledne deportovaní.
  • Azyl bude – v súlade s pôvodnými medzinárodnými zmluvami – oddelený od trvalej imigrácie a periodicky bude preverované, či stav ohrozenia ešte trvá; ak pominul, bude azylová ochrana ukončená.
  • Žiadatelia o azyl sa budú musieť starať o vlastnú domácnosť (tj. žiadne upratovacie a stravovacie služby platené daňovníkmi, čo je aj slovenská prax).
  • Maloleté manželky budú úradne oddelené od plnoletých manželov.
  • Pri prípadnom zlučovaní rodín nebudú akceptované neplnoleté manželstvá, nútená manželstvo a viacnásobné manželstvo.
  • Kto opustí Rakúsko dobrovoľne a za odmenu ( Rückkehrhilfe ) a následne sa ilegálne vráti, bude súdený za trestný čin (viacmenej ekvivalent nášho marenia výkonu úradného rozhodnutia ).

Rakúska vláda sa vo svojom programe prihlásilo k odmietnutiu kvót. Téma azylu a imigrácie má zostať v kompetencii rakúskeho štátu.

Sociálne dávky pre osoby, ktoré dostali azyl, budú prudko znížené pre osoby aj pre rodiny. Rakúske náklady na živobytie sú pomerne vysoké a tak sa z pobytu žiadateľa o azyl nestane zárobková príležitosť.

priama demokracia

Nová koalícia sa zaviazala postupne zavádzať do rakúskeho práva prvky priamej demokracie podľa švajčiarskom vzoru.

Občania budú mať zákonodarnú iniciatívu : ak nazbierajú 100 000 podpisov za návrh zákona, tento bude musieť byť prerokovaný v parlamente s rovnakou váhou a v rovnakej procedúre, ako by ho navrhla vláda. Príslušní ministri budú mať povinnosť sa k nemu vyjadriť.

S celoštátnymi referendami sa počíta ako so záväznými, ak víťazná strana nazbiera dosť hlasov (tretinu všetkých oprávnených voličov). Prezident Bvan der Bellen trval na tom, že vylúčené majú byť medzinárodné zmluvy. Ak by parlament neschválil návrh zákona predložený aspoň 900 000 voličmi, bude sa nezávisle od jeho vôle konať záväzné referendum.

Počíta sa aj so zaujímavou „Hlavou 22“. Ak by rakúsky parlament odmietol schváliť zavedenie prvkov priamej demokracii do Ústavy nevyhnutnou dvojtretinovou väčšinou hlasov, bude o jej zavedení vyhlásené osobitné jednorazové referendum, ku ktorého vypísanie by mala stačiť nadpolovičná väčšina hlasov v parlamente.

Ostatné

Rokovania o vstupe Turecka do EÚ má byť ukončené.

Ochrana kresťanských menšín vo svete

Občanom južného Tirolska, čo je prevažne nemecky hovoriaca oblasť v severnom Taliansku, odtrhnutá od Rakúska po prvej svetovej vojne, bude ponúknuté rakúske občianstvo. čiže spolu s talianskym, budú maž aj rakúske občianstvo. (Najznámejší Juhotyrolčan je asi horolezec Reinhold Messner). Na tento zámer už zareagovalo nesúhlasne Taliansko naprieč celým politickým spektrom.

Z hľadiska novej vlády asi nejde len o lásku k nemeckojazykovému blízkemu obyvateľstvu. Juhotyrolčania sú totiž veľmi konzervatívni voliči, ktorí v cca 70-75% prípadov hlasujú pre pravicové a nacionalistické strany. Pre ÖVP aj FPÖ teda predstavujú potenciálny rezervoár hlasov, ktorý by vyvažoval ich handicap v „červenej Viedni„.

Bude zmäkčený zákaz fajčenia v krčmách a reštauráciách, nanovo budú môcť za určitých okolností existovať fajčiarske miestnosti. Toto je podľa Kechlibara zase jedno európske prvenstvo – až doteraz smerovala všetka legislatíva len k „uťahovaniu skrutiek„. Tento bod údajne preboxoval do programu šéf FPÖ Heinz-Christian Strache, náruživý fajčiar.

Bude spružnené čerpanie pracovného času tak, aby v jeden deň mohlo byť odpracovaných až 12 hodín a v jednom týždni až 60 hodín (pochopiteľne s kompenzáciou tak, aby riadna pracovná doba zostala na priemere 40 hodín týždenne).

Hlasovanie poštou nebude zrušené, ale mali by sa zaviesť nejaké opatrenia brániace jeho zneužiteľnosti; za chorými by mala chodiť volebná komisia, aby za nich nehlasoval niekto iný.


Publikovaný

v

od

Značky: