Nórsko vytvorilo rekord v dodávkach plynu do Európy; ruský Gazprom spozornel

Ako sa píše v tlačovej správe nórskeho vývozcu plynu GASSCO, nórsky vývoz do Európy a Veľkej Británie dosiahol historický rekord

Spoločnosť GASSCO v minulom roku prepravila 117,4 miliárd kubických metrov plynu potrubným plynovým systémom z kontinentálneho šelfu (NCS) do kontinentálnej Európy a Veľkej Británie.

To predstavuje nárast o osem percent v porovnaní s rokom 2016 a vytvorilo rekord dodávok za štyri desaťročia od začiatku nórskeho vývozu plynu.

Tieto údaje potvrdzujú kľúčovú úlohu, ktorú zohral export plynu z Nórska na európsky trh s energiou,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Gassco Frode Leversund.

V súčasnosti pokrýva [nórsky export] asi štvrtinu európskej spotreby plynu a zostane v budúcich rokoch bezpečným zdrojom energie pre spotrebiteľov.

GASSCO zvýšil aj produkciu LNG

GASSCO je prevádzkovateľom nórskej infraštruktúry pre prepravu plynu, ktorá zahŕňa plynovody, spracovateľské závody v Nórsku a terminály v Nemecku, Belgicku, Francúzsku a Spojenom kráľovstve.

Podľa údajov podniku Gassled, spoluvlastneného firmou GASSCO, priemerná stabilita dodávok dosiahla v roku 2017 99,48%.

Dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) a kondenzátu z výrobných závodov v Kårstø a Kollsnes v západnom Nórsku narástli v roku 2017 na 10,2 milióna ton oproti 10 miliónom v roku 2016.

Gazprom študuje výsledky Nórov

Nórsko je v ústredí spoločnosti Gazprom považované za jedného z hlavných potenciálnych konkurentov v Európe.

Nórske výsledky, t.j. medziročný nárast nórskeho vývozu o 8%  potvrdzujú reči, ktoré sa často vedú na úrovni Bruselu, že Európa sa nemusí spoliehať na ruský plyn. EÚ sa tradične obáva, že sa Moskva pokúsi ovplyvňovať politiku zjednotenej Európy pomocou ruského plynu.  V Oslo radi hovoria o energetickej nezávislosti Európy od ruského plynu, pretože tieto reči vyhovujú tomu, čo chcú počuť v Bruseli.

Novembrová štúdia o svetovom energetickom trhu, ktorú uskutočnila Medzinárodná energetická agentúra (IEA), poukazuje na to, že dopyt po energii v Európe porastie. V tejto súvislosti sa zároveň EÚ stáva čoraz závislejšou od dovozu plynu, keďže domáca produkcia klesne až o 50% zo súčasných úrovní.

Energetický sektor je naďalej dôležitý pre dlhodobé vyhliadky plynu v EÚ,uviedla IEA a dodala, že odhadovaný 7% nárast spotreby v EÚ v minulom roku na viac ako 460 mld m3 bol spôsobený výrobou elektrickej energie.

Podľa EIA by mala súčasná energetická kapacita necelých 2900 TWh narásť o vyše 320TWh do roku 2040.

Plyn je pre európske hospodárstvo mimoriadne dôležitý a z ďalšieho dôvodu. Ekonomika Starého sveta postupne „zelenie„, to znamená, že odmieta uhlie ako hlavný zdroj paliva pri výrobe elektrickej energie v prospech čistejších palív a predovšetkým plynu.

Produkcia plynu v Nórsku bude časom klesať

Napriek rekordu GASSCO, silným rečiam a grandióznym plánom, je príliš skoro hovoriť o nahradení Gazpromu, ktorého podiel na európskej spotrebe energie sa zvýšil na cca 40%. Ruskí plynári nesedia so založenými rukami. Majú v úmysle zdvojnásobiť výkonnosť svojich „severných tokov“ a zvýšiť svoj podiel na energetickom trhu Starého sveta.

Na konci roku 2017 však Európska komisia rozhodla, že všetky plynovody v Európe by mali fungovať „transparentne a efektívne„. Podľa odborníkov by nové rozhodnutie, formálne zamerané na zvýšenie energetickej bezpečnosti kontinentu, mohlo mať negatívny vplyv na plány spoločnosti Gazprom na Nord Stream 2. V Bruseli dúfajú, že posilnia energetickú bezpečnosť nielen na báze dodávok nórskeho plynu, ale aj na dodávkami LNG z Ameriky.

Medzitým EIA predpovedá v roku 2018 rekordnú produkciu v Amerike nielen ropy, ale aj plynu. Podľa prognóz narastie o  ekvivalent celkovej produkcie plynu v Turkménsku, jedného z najväčších svetových výrobcov modrého paliva. Ale vývozné kapacity LNG na atlantickom pobreží Ameriky, rovnako ako terminály pre dovoz v Európe neumožňuje hovoriť o americkom plynu ako o závažnom faktore energetickej bilancie EÚ.

Podľa analýz, ktoré sú štandartne k dispozícii, nórske rezervy nebezpečne klesajú. Nízka cena ropy a plynu nedovoľuje nielen vyťažiť zle prístupné ropné a plynové polia, ale neumožňuje ani investovať do prieskumu a otvárania nových ložísk. Za posledné roky sa znižujú nórske investície a ako vidno z grafu, Nórom sa nepodarilo objaviť nové ložiská zásadného významu.

gassco

Výhľad nórskej ťažby plynu je v dlhodobej perspektíve jednoznačne pesimistický. Ak nedôjde k objaveniu nových ložísk, ťažba bude klesať.


Publikovaný

v

,

od

Značky: