Nórsko priviezlo na olympiádu 6000 dávok liekov na „liečbu astmy“

Nórsky portál NRK sa venoval podivnej správe Nórskeho olympijského výboru, ktorý do Pjongčangu priviezol obrovské zásoby liekov na astmu. Podľa oficiálnych predstaviteľov ide len o prevenciu.

Vedúca zdravotníckej služby nórskeho národného tímu Mona Kjeldsberg vysvetlila, prečo tím na olympijské hry zobral 6 000 dávok astmatických liekov.

[sociallocker][/sociallocker]

Je pravda, že tento počet dávok sa zdá byť veľmi veľký pre všetkých. Chápem to. Ale ak rozdelíte inak, počet nebude vyzerať tak hrozne. V prípade liekov na liečbu astmy máme spolu 43 inhalátorov. Sú určené na osobné použitie. To znamená, že keď ho odovzdáme jednej osobe, bude to táto osoba, ktorá ho bude aj naďalej používať,“ vysvetľuje Kjeldsberg.

Odpovedala aj na otázku týkajúcu sa počtu liekov na astmu:

Stojíme si za tým, čo tu máme. Vypočítali sme to na základe toho, čo sme mali na poslednej olympiáde. Musíme byť pripravení na pokrytie potrieb 250 ľudí, za ktorých sme zodpovední počas celých olympijských hier,“ povedala na nórskej webovej stránke NRK.

A potom dodala, že väčšina liekov sa pravdepodobne aj tak nepoužije a vráti sa do Nórska.

Zoznam na stránke NRK ukazuje, že Nórsko si berie so sebou

  • 1,800 dávok lieku Symbicort
  • 1200 dávok lieku ATROVENT
  • 1200 dávok lieku Alvesco
  • 360 dávok lieku Ventolin
  • 1200 dávok lieku Airomir

Navyše budú mať so sebou aj Pulmicort aj Atrovent, ktoré sa používajú do rozprašovačov. Tých si výprava berie 10 kusov.

Bývalý olympijský lekár Thor-Øistein považuje zoznam liekov nórskeho tímu za úplne normálny a bezproblémový. Podľa neho je hlavným cieľom 100% istota

Treba si byť absolútne istý, že nič nebude chýbať, takže nemusíte kupovať v miestnej lekárni alebo tak,“ povedal 81-ročný Thor-Øistein, ktorý bol počas celého života športovým lekárom.

NRK požiadala o údaj o množstve liekov aj výpravy Švédska, Fínska a Nemecka. Zo získaných informácií vyplynulo, že Švédsko a Fínsko bude disponovať dovedna 600 dávkami lieku na astmu. Druhá menovaná krajina má v zásobe celkovo desaťkrát menej medikamentov ako Nórsko.

Je to skutočne na „prevenciu astmatických problémov?“

V skutočnosti si každý športovec vezie vlastnú zásobu liekov, na ktoré má predpis a antidopingovou agentúrou schválenú diagnózu. Tvrdiť, že výprava potrebuje také veľké množstvo liekov pre športovcov, je mierne pritiahnuté za vlasy.

Švédsky novinár Hasse Swens sa zaoberal nezávislým vyšetrovaním dopingu v športe. Povedal, že podľa dokumentu nemeckého kanálu ARD a Sunday Times nórski športovci, hlavne lyžiari, pravidelne od roku 2001 do roku 2010 používali tzv. EPO (obohacovanie krvi červenými krvinkami)

Novinársky rozhovor sa objavil v dokumente televíznej spoločnosti SVT venovanej boju proti dopingu v škandinávskych krajinách. O tejto relácii informoval denník Expressen. (Mimochodom, televízia SVT sa opäť k tejto téme vrátila)

Podľa názoru Swensa, ak sa dokopy spoja obvinenia z EPO a škandály s „liečením astmy,“ je to podozrivé.

Swens si myslí, že to naznačuje existenciu organizovaného dopingového systému pod kontrolou národnej federácie.

Podľa neho používali nelegálne praktiky skoro všetci lyžiari v Nórsku, ktorí zbierali medaily v deväťdesiatych rokoch. Tvrdí, že o existencii dopovacieho systému na národnej úrovni v Nórsku „existuje množstvo dôkazov„.

Od roku 1992 Nórsko získalo 42 z 61 medailí s pomocou liekov na liečbu astmy. Podľa mňa je to doping. Zastavte to, ihneď to zastavte,“ hovorí.

Nórskej lyžiarskej federácii sa však zatiaľ darí utajovať zverejňovanie informácií o dopingu.

Obvinenia Svensa odmieta.

Zdalo by sa Nórska lyžiarska federácia má pravdu. Lídrom v používaní EPO bolo Rusko, nasledované Francúzskom a Rakúskom. Nórsko obsadilo miesto na posledných priečkach rebríčka.

Napriek tomu je počet vzoriek liekov na astmu stále záhadou. Zdá sa totiž, že doping je obecný jav a ide len o to, ktorá krajina koľko podvádza. A ktorú krajinu si WADA zoberie na mušku.

 


Publikovaný

v

,

od

Značky: