Podľa izraelského ministerstva zahraničia urobilo Nórsko správne, keď škandinávska krajina odobrala peňažné fondy venované ženskému centre na Západnom brehu.

Centrum pri dedine Burqami, ktoré bolo otvorené minulý týždeň, nesie meno Dalal Mughrabiové, ktorá v roku 1978 viedla útok blízkosti Tel Avivu, tzv. Masaker na pobrežnej ceste, kedy došlo k uneseniu autobusu a zabitiu 38 izraelských civilistov, z toho 13 detí a zranených ďalších 71 ľudí.

„Nórsko nechce byť stotožňované s inštitúciami, ktoré zaobchádzajú s menami teroristov týmto spôsobom. Nesúhlasíme, aby nórska finančná pomoc bola takto využívaná, „povedal v piatok nórsky minister zahraničia Borga Brendy.

„Požiadali sme, aby bolo logo nórskej reprezentácie z budovy ihneď odstránené a financovania, ktoré centrum dostalo, vyplatilo späť. Neuzavrieme s Palestínskou volebnou komisiou, ani so skupinou OSN pre ženy na palestínskych územiach, žiadnu novú dohodu, kým nebudú prijaté uspokojujúce mechanizmy, ktoré zaručia, že sa v budúcnosti nič podobné nezopakuje, “ –dodal Brendy.