Bývalý vodca UKIP Nigel Farage sa domnieva, že Veľká Británia kvôli náhlemu zvratu v predčasných voľbách „zíza do hlavne“ druhého referenda ohľadom brexitu, píše DAILY MAIL.

Voľby nabrali úplne iný smer, než premiérka Mayová, ktorá ich nechala zvolať, očakávala. Mayová tak chcela získať podporu Britov pred nadchádzajúcimi rokovaniami o brexite s EÚ, ale jej konzervatívci namiesto toho vo voľbách prepadli.

Mayová chcela získať väčšinu kresiel

Bývalý vodca UKIP (Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva) Nigel Farage uviedol, že ak by bol odchod Veľkej Británie z EÚ naozaj narušený, navrátil by sa späť do prednej politiky.

Theresa Mayová požiadala krajinu, aby ju podporila v rámci rokovaní ohľadom brexitu v nádeji, že získa väčšinu kresiel v parlamente. Opak sa stal pravdou a konzervatívci o svoje miesta naopak prišli.

Bývalý kancelár George Osborne uviedol, že podľa jeho názoru to znamená koniec brexitu.

Farage medzitým neskrýval nad výsledkami volieb svoj hnev, keď uviedol: „Článok 50 už bol spustený a my sme boli na dobrej ceste. Mayová to všetko ohrozila. Dokonca aj David Davis (minister pre brexit) už robí ústupky. „

Bývalý vodca UKIP tiež povedal, že Brusel dianie vo Veľkej Británii určite ocení.

Komisár EÚ Günther Oettinger uviedol, že by rozhovory ohľadom brexitu za danej situácie nemuseli byť zahájené podľa plánu v rámci nasledujúcich desiatich dní.

Hlasy sa v rámci predčasných volieb rozdelili medzi konzervatívcov a labouristov, aj keď sa očakávalo, že konzervatívci získajú väčšinu.

Rozhovory o brexite majú začať v Bruseli už za 10 dní, ale ako už naznačil Oettinger, začiatok týchto rozhovorov bude najskôr odvolaný. Mayová tak bude musieť zrejme usilovať o miernejšiu dohodu ohľadom odchodu z EÚ, k čomu nakoniec ani nemusí dôjsť. Článok 50 mal vypršať v priebehu dvoch rokov 19. apríla 2019, vo vzduchu však visí nové referendum.