Všetky tieto rozhodnutia z predchádzajúcej administratívy považuje reportér The NewYork Post za prejav slabosti a naivity, a preto nazýva Obamu nedobrovoľnou „bábkou“Moskvy.

Zdá sa, že sa Kremľu predsa len podarilo vpašovat svojich spojencov do najvyšších pozícií vo vláde USA, napísal Rich Lowry vo svojom článku pre New York Post. Týmto spojencom sa podľa novinárov stal nie Donald Trump, ale Barack Obama.

„Ako inak vysvetliť skutočnosť, že novozvolený prezident hľadí na akt agresie zo strany Ruska cez prsty? Súhlasí s absurdnou jednostrannou dohodou o jadrových zbraniach? Nemilosrdne zosmiešňuje myšlienku, že Rusko je naším hlavným geopolitickým nepriateľom? “ – Pýta sa autor článku.

Vmietol do tváre Barackovi Obamovi, že išiel na obnovenie vzťahov s Ruskom po vojne s Gruzínskom, podpísal START-3, súhlasil s jadrovou dohodou s Iránom a podal pomocnú ruku Rusku v sýrskej otázke, čo umožňuje jeho zasahovanie do tejto oblasti.

„Ak to dáme  všetko dohromady, môžeme dôjsť len k jednému záveru: Obama bol bábkou Ruska, a nie pre nejaké špinavé rokovania, ale kvôli jeho vlastnej naivite a slabosti.“

Keď sa Obama neodvážil uviesť do praxe svoje hrozby červenej čiary, tak sa dohoda s Ruskom o odstránení chemických zbraní zo Sýrie stala „figovým listom“, ktorý pokryl jeho ústup. A zatiaľ čo Obamova vláda „používala módne slová“ k vytvorenú dojmu, že všetky chemické zbrane boli zo Sýrie vyvezené, čo podľa názoru autora nezodpovedá pravde.

Vyhlásenie Donalda Trumpav poslednom roku a pol často zneli hlúpo a nehanebne. Ale vzhľadom k kritike jeho vlády voči Rusku ohľadom Asada a úder Trumpa proti Sýrii, „sa zdá, že administratíva začína zaujímať rozumný postoj a nezaoberá sa vopred odsúdenému k neúspechu resetom vzťahov s Ruskom“, dodal New York Post.