„Neviditeľné“ lietadlo SU-57 začalo lietať s najnovšími zbraňami

Agentúra TASS informuje o začatí skúšok zbraňových systémov na lietadle piatej generácie SU-57

Boris Obnosov, generálny riaditeľ korporácie „Taktické raketové zbrane“ (KTRV), dal rozhovor časopisu Vojensko- technická spolupráca, ktorý vydáva TASS.

V rozhovore povedal, že ruská stíhačka piatej generácie Su-57 začala lietať s útočnými leteckými zbraňami novej generácie.

[sociallocker][/sociallocker]

Protokoly informačnej interakcie s takmer všetkými druhmi zbraní sú koordinované, povedal generálny riaditeľ spoločnosti „Taktické raketové zbrane

Riaditeľ korporácie dostal otázku na pokrok realizácie programu na vytvorenie leteckých zbraní pre piatu generáciu lietadla Su-57

Pracujeme veľmi intenzívne. Podniky korporácie vyvíjajú celý komplex presných zbraní pre toto lietadlo, tak vnútrotrupových ako aj podvesených na vonkajšom závese. Prešli sme k praktickým letom, myslím, že výsledok budeme vidieť v blízkej budúcnosti,“ povedal Obnosov.

Podľa jeho slov sú koordinované protokoly informačnej spolupráce s takmer všetkými typmi zbraní. „Už to nepotrvá dlho, kým nezačnú hlavné práce – streľby. To sa týka tak produktov „Raduga“, produktov „Vympel“ a produktov sídla v Koroleve,“ dodal generálny riaditeľ KTRV.

Sídlo korporácie „Taktické raketové zbrane“

Su-57 (PAK FA) sa prvýkrát vzniesol do vzduchu v roku 2010. Ako už bolo oznámené, 5. decembra urobil prvý let s novým motorom. Teraz je skompletovaný s motorom takzvanej prvej etapy – 117S, nový motor ešte nedostal názov a je dočasne označovaný ako „motor druhej etapy„. [pozn.-motor má kódové označenie „Izdelije-30,“]

V auguste 2017 bolo verejne oznámené sériové meno projektu PAK FA. Lietadlo bolo pomenované SU-57. Experimentálno-konštrukčné práce by mali byť dokončené v roku 2019, potom sa očakáva, že začnú dodávky týchto lietadiel armáde.

Ako už predtým oznámil prezident spoločnosti United Aircraft Corporation Jurij Sľjusar, testovacia skupina bude pozostávať z 12 lietadiel.

Raketu BRAHMOS-A prispôsobujú pre Su-34 a Su-35

Riaditeľ korporácie sa vyjadril aj k spoločnému indicko-ruskému projektu protilodnej rakety Brahmos.

Raketa Brahmos vychádza z ťažkej nadzvukovej protilodnej rakety P-800 Onix , ktorá však nie je prispôsobená pre odpaľovanie z lietadiel. Pre ruské letectvo bola na báze P-800 vyvinutá strela CH-61 Jachont.
P-800 Onix má prezývku „Ship Killer“ – zabiják lodí. Po vertikálnom štarte vystúpi do výšky cca 15km rýchlosťou 750m/s (2,5M) potom zostúpi na úroveň hladiny mora a vo výške cca 5-15m sa rýchlosťou cca 650m/s (2M) približuje k cieľu. Po zachytení cieľa vo vzdialenosti cca 50km sa približuje pomocou pasívneho navádzania, ak cieľ vyžaruje v elektromagnetickom spektre, alebo pomocou vlastného radaru. Pred priblížením k cieľu vie raketa autonómne vykonávať náhodné prudké úhybné manévre, ktoré znemožňujú jej zameranie.
Skupina rakiet vie vytvoriť „vlčiu svorku“. Jedna z rakiet vystúpi do výšky, sleduje cieľ radarom a navádza ostatné rakety, ktoré ostávajú nezistiteľné v pasívnom režime. Po zničení sledovacej rakety, jej úlohu automaticky zaujme ďalšie 

Aj raketa s plochou dráhou letu odpaľovaná zo vzduchu BRAHMOS-A, môže byť upravená pre ruské lietadlá Su-34 a Su-35, povedal Boris Obnosov.

Raketa Brahmos má dnes dolet 450km, teraz je vyvíjaná verzia s doletom 800km

Raketa BRAHMOS-A má dobrý exportný potenciál, dobré vnútorné odbery [pozn. – od národnej armády]. Nevylučujem to, že si ju všimnú ruské ozbrojené sily, pretože môže byť prispôsobená na Su-34 a Su-35,“ povedal.

Vedúci KTRV upresnil, že indická strana už zorganizovala skúšobný štart tejto rakety, ktorý bol úspešný. Testy sledovali aj Inžinieri a dizajnéri korporácie.

Polygón bol pripravený veľmi dobre, rovnako aj cieľové prostredie a telemetria, ktorá umožňuje kontrolu v reálnom čase. Bola vykonané najťažšia prácu: strela, pôvodne určená pre lode a pozemné systémy, nebola upravená pre použitie s bombardérom, ale so stíhačkou, ktorá má iné parametre a charakteristiky. Produkt BRAHMOS-A sa predviedol veľkolepo,“ povedal Obnosov.

Pripomenul, že riadená strela s plochou dráhou letu vypúšťaná zo vzduchu Brahmos-A je zostrojená spoločným rusko-indickým podnikom BrahMos Aerospace. Jedným zo zakladateľov je spoločnosť z podmoskovského Reutova „Vojensko priemyselná korporácia – Vedecko-výrobná asociácia strojárstva„, ktorá je členom holdingu KTRV.

Redakcia časopisa sa pýtala, či existujú nejaké nápady na vytvorenie takýchto spoločných podnikov v iných krajinách.

Riaditeľ spoločnosti nevylúčil, že „takáto spolupráca môže byť aj na Blízkom východe„.

 


Publikovaný

v

od

Značky: