Polícia v Taliansku zatkla 29-ročného irackého žiadateľa o azyl po tom, čo na jeho území distribuoval materiály podporujúce Islamský štát a otvorene vyhlasoval, že neveriaci v islam by „mali byť podrezaní.“ Informuje RT.

K zatknutiu 29-ročného utečenca došlo v štátom dotovanom stredisku mesta Crotone z dôvodu „činov násilia s teroristickým zameraním.“ Podľa polície Iračan okrem iného oslavoval nedávny teroristický útok v Manchestri.

Podľa policajných nahrávok mal Iračan takisto svojej sestre po telefóne hovoriť, že bol urgovaný, aby sa stal súčasťou „svätej vojny“ v Iraku, ale nakoniec zostal v taliansku, aby „spasil nevercov“, ktorí by „mali byť podrezaní.“

Proti imigrantovi z Iraku boli vznesené obvinenia z konšpirácie s podozrením na medzinárodný terorizmus a snahou prehovárať ostatných k porušovaniu zákonov.

Nejedná sa o prvý prípad podobného typu. V apríli talianska polícia zatkla takisto 29-ročného Maročana, ktorý mal podľa polície chystať teroristický útok.

Podľa agentúry Reuters do Talianska stále prúdi vlna imigrantov na lodiach, ktorých počty sa oproti minulému roku mali zvýšiť o 17 percent. Celkovo sa za tri roky do Talianska doplavilo okolo 500 tisíc osôb, z ktorých 200 tisíc prebýva v talianskych utečeneckých centrách.

Ostatné európske krajiny v uplynulých týždňoch tiež začali sprísňovať kontroly kvôli obavám z terorizmu. Minulý týždeň ministri nemeckých spolkových krajín súhlasili s odoberaním odtlačkov prstov už u šesťročných detí. Schválený bol aj návrh na zvýšenie monitorovacej aktivity komunikačných mobilných aplikácií, ktoré extrémisti používajú pre dorozumievanie medzi sebou.