Už za tri mesiace sa budú v Nemecku konať parlamentné voľby. Náskok CDU / CSU nemeckej kancelárky Angely Merkelovej pred sociálnymi demokratmi (SPD) Martina Schulza podľa najnovšieho prieskumu poklesol na 11,5 percentuálneho bodu.

Podľa ankety spoločnosti INSA by teraz hlavnú pravicovú silu v Nemecku volilo 36,5 percenta ľudí, zatiaľ čo socialistami 25 percent. Rovnaká spoločnosť pred týždňom uvádzala skóre 37,5 ku 23,5.

Do parlamentu by sa dostali ešte Die Linke s 11 percentami, slobodní demokrati (FDP) a Alternatíva pre Nemecko (AFD) s deviatimi percentami a Zelení sa 6,5 ​​percenta. Zisk žiadnej z týchto strán sa od minulého prieskumu nezmenil.

Sociálnym demokratom sa podľa výsledkov ankety podarilo zastaviť prudký pokles voličských preferencií, ktorý začal v marci, kedy bola popularita oboch hlavných strán takmer vyrovnaná.

Keby septembrové voľby dopadli, ako naznačuje prieskum, existovali by v zásade dve možné varianty vládnych koalícií. Jednou z nich by bolo pokračovanie súčasnej veľkej koalície CDU / CSU a SPD, ktorá ale nie je preferovanou variantom ani jednej zo strán.

Druhou možnosťou by bola koalícia CDU / CSU, FDP a Zelených. Tá síce nie je vylúčená, mohla by však priniesť zložité rokovania o programe, najmä kvôli veľkým rozdielom medzi bavorskú CSU a Zelenými.