Nemecký parlament v piatok ráno odhlasoval legalizáciu homosexuálnych sobášov potom, čo pre návrh zákona hlasovalo celkom 393 zákonodarcov, zatiaľ čo 226 hlasovalo proti. Jednou z tých, ktorí hlasovali proti, bola aj kancelárka Angela Merkelová, píše THE LOCAL.

Zákon presadili ľavicové strany Spolkového snemu, pre návrh zákona hlasovalo aj najmenej 70 poslancov z konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie Angely Merkelovej. Kancelárka však novinárom krátko po ukončení hlasovania povedala, že hlasovala proti.

Volker Beck, poslanec strany Zelených, ktorý sa otvorene hlási k svojej homosexualite, uviedol: „Toto je naozaj veľké víťazstvo, pretože nás posúva smerom k harmonickej spoločnosti.“ Beck so slzami v očiach uviedol, že kvôli dlhotrvajúci demokratickej kríze trvalo schválenie manželstva rovnakého pohlavia niekoľko rokov aj cez to, že by tento zákon väčšina Nemcov podľa prieskumov verejnej mienky podporila.

Nemecko v súčasnosti umožňuje homosexuálnym párom uzatvárať takzvané registrované partnerstvo, ktoré bolo legalizované v roku 2001. V rámci tohto partnerstva majú partneri rôzne rovnaké práva, ako v klasickom manželstve, ale nie je im umožnené adoptovať deti. To sa však vďaka dnešnému hlasovanie zmení.

Zákon bol schválený hornou komorou a mal by nadobudnúť účinnosť do konca tohto roka. „Pre mňa znamená manželstvo sobáš medzi mužom a ženou a preto sme hlasovala proti tomuto zákonu,“ povedala Angela Merkelová krátko po hlasovaní. Kancelárka však uviedla, že zmenila názor ohľadom adopcie dieťaťa osobami rovnakého pohlavia, ktorému dlho oponovala.

„Už dlho som premýšľala o otázke starostlivosti o deti a teraz som dospela k presvedčeniu, že by páry rovnakého pohlavia mali mať právo na to si deti spoločne osvojiť,“ povedala kancelárka. Návrh zákona bol dlhodobo podporovaný ľavicovými rivalmi Merkelovej, ktorí využili tejto zmeny v jej presvedčení, čo zanechalo veľa konzervatívcov značne rozladených.

„Je to ozajstné uznanie, ktoré hreje pri srdci,“ povedal francúzsky inžinier Christophe Tetu (46), ktorý žije v Berlíne so svojim partnerom Timom Strobel (51). „Premýšľame o tom, že usporiadame párty, vezmeme sa a využijeme novo nabitých práv k ochrane nášho vzťahu,“ poznamenal Tetu. Svoju radosť neskrýval ani jeho partner Tim, ktorý uviedol, že je šťastný, že bude môcť svojej rodine i priateľom ukázať, že je v plnohodnotnom manželskom zväzku.

Radosť zo schválenie zákona vyjadrili aj ľudia na sociálnych sieťach, ktorých prekvapilo, ako rýchlo bolo schválenie zákona zaradené do programu:

„Manželstvo osôb rovnakého pohlavia nebolo ešte začiatkom týždňa na programe, ale dnes v 9:15 bolo odhlasované. Gratulujem! „

Nie je však jasné, či zákon naozaj prejde. Horst Seehofer, vodca konzervatívnej bavorskej strany CSU, uviedol, že si nie je istý, či je návrh zákona v súlade s nemeckou ústavou. Niektorí právnici sa domnievajú, že ústava bude musieť byť pozmenená ešte pred tým, než zákon nadobudne platnosť.

Zákon kritizuje aj pravicová Alternatíva pre Nemecko (AFD), podľa ktorej ide o „vážne sociálne zlyhanie.“ Podľa námestníka strany Alexandra Gaulanda je manželstvo medzi mužom a ženou „kultúrnym jadrom západnej kresťanskej spoločnosti.“