Uviedla to v rozhovore pre denník Neue Osnabrücker Zeitung. Spolupredsedníčka frakcie zelených strán v Európskom parlamente zároveň kritizovala Česko, Poľsko a Maďarsko za ich odmietanie kvót na utečencov.

Kellerová navrhla, aby sa napríklad do Lotyšska neposielali jednotliví utečenci, ale vždy celé dediny.

„Ten nápad so sýrskou dedinou je jednou z možností, ktorá by sa dala využiť. Napríklad v prípade, keď utečenci nechcú ísť do niektorej krajiny, pretože v nej nie sú žiadni iní utečenci, „uviedla Kellerová. „Ľudia chodia radi tam, kde už sú ich krajania, to robí integráciu a prijatie jednoduchšie,“ dodala.

„Neochota Česka a ďalších štátov prijímať migrantov je porušením zákona EÚ. To je dôvod, prečo Európska komisia začala proces proti týmto krajinám pre porušenie zmluvy EÚ, „uviedla politička v rozsiahlom rozhovore pre denník Neue Osnabrücker Zeitung, bez vymenovala ďalších krajiny, ktorých sa to týka.

Európska komisia začala minulý týždeň konanie voči Česku, Poľsku a Maďarsku kvôli nenaplňování programu prerozdeľovania migrantov nachádzajúcich sa v Taliansku a Grécku.

Zbrojiť, keď sa krajiny nevyhrabali z krízy? absurdné

Kellerová sa ďalej venovala tiež politike amerického prezidenta Donalda Trumpa, najmä ohľadom NATO či stiahnutie USA z parížskej dohody o klíme.

Ideu jednotných európskych obranných síl, na ktoré už EÚ vyčlenila miliardu eur, odmietla s poukazom na to, že v čase, keď sa niektoré európske krajiny ešte nezotavili z krízy, by EÚ nemala brať peniaze z potrebných projektov a prideľovať ich na zbrojenie. „To je absurdné,“ povedala.

Vyslovila sa tiež preto, aby sa Európska komisia postupne zmenila v druh európskej vlády, zdôraznila však, že je potrebné, aby sa v nej cítili zastúpené všetky krajiny. Zmenšenie EK však považuje za dobré, aby bola efektívnejšia a politickejšia.