Nemecká AfD sa delí, vzniká Modrá strana

Portál časopisu Spiegel priniesol informáciu, že z mimoriadne úspešnej strany AfD odchádza časť členov a zakladá novú stranu „Blaue Partei“ (Modrá strana). Nový politický subjekt má podporiť  občianska iniciatíva „Blaue Wende“ (Modrá zmena). Na čele tohto procesu je bývalá predsedkyňa AFD Frauke Petryová.

Pred pár dňami sme komentovali práve skončené nemecké parlamentné voľby a vyjadrili sme postreh, že strana sa pred voľbami zradikalizovala. Tento slovník a strata koaličného potenciálu prinútil spolupredsedníčku Frauke Petryovú na stiahnutie sa z vedenia strany. Po voľbách, v ktorých bola zvolená s priamym mandátom, dokonca odmietla spoluprácu s klubom vlastnej strany. Hneď po voľbách sľúbila, že o nej budeme počuť.

Modrá strana
Frauke Petryová zakladá nový politický subjekt Modrá strana

Ohlásenie projektu Modrá strana

V rozhovore pre rozhlasovú skupinu Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) Frauke Petryová oficiálne ohlásila vznik nového politického subjektu „Modrá strana“

V rozhovore potvrdila aj dátum založenie svojho projektu strany. Podľa ústrednej volebnej komisie vznikla Modrá strana 17. septembra, teda týždeň pred parlamentnými voľbami, v ktorých Petry kandidovala do Spolkového snemu ešte za AfD.

Podľa Petryovej bude „Modrá strana“ alternatívou pre rozčarovaných konzervatívnych voličov, pre ktorých je AfD príliš napravo. Zrejme tiež aj pre stúpencov CSU. V rozhovore Petryová konštatovala: „Modrá je symbolom konzervatívnej, ale aj liberálnej politiky v Nemecku a v Európe. Modrá je farbou, ktorú spopularizovala v minulosti CSU v Bavorsku. Na to chcem nadviazať na spolkovej úrovni„.

AfD je príliš radikálna

Novú stranu Petryové bude sprevádzať občianska platforma s názvom „Modrá zmena“ (Blaue Wende), v ktorej sa „môžete angažovať aj bez straníckej príslušnosti bez ohľadu na farbu„. Bývalá predsedníčka AfD oznámila len deň po parlamentných voľbách 24. septembra, že odchádza zo strany, za ktorú bola zvolená do Spolkového snemu. Naďalej bude ale poslankyňou. Svoje rozhodnutie odísť zdôvodnila tým, že sa strana zradikalizovala. Spolu s Petry odišlo niekoľko ďalších členov strany, napríklad predseda bunky AfD v najľudnatejšej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko a manžel Frauke Petryovej Marcus Pretzell.

Politička zdôraznila, že si chce ponechať svoj mandáty v Bundestagu a v Saskom parlamente, ktoré získala ako kandidát za AfD. „Mandát, aj keď bol vyhratý stranou, nie je majetkom strany. Podstatou slobodného mandátu je vernosť voličom,“ povedala.

S kým bude sedieť AfD, sa ešte nevie

Podľa konečných výsledkov volieb, ktoré zverejnila ústredná volebná komisia, získala AfD 12,6 percenta hlasov, a stala sa tak treťou najsilnejšou stranou v Spolkovom sneme. Voľby vyhrala únia konzervatívnych strán CDU / CSU s 32,9 percentami, druhá skončila sociálna demokracia (SPD) s 20,5 percentami. Liberálna FDP získala 8,9, Ľavica 9,2 a Zelení 8,9 percenta hlasov. Celkove v parlamente zasadne rekordných 709 poslancov.

Ani tri týždne po voľbách ale nie je jasné, ako bude v nasledujúcich štyroch rokoch vyzerať zasadací poriadok v Spolkovom sneme. Nikto totiž nechce sedieť vedľa poslancov protiimigračnej a protiislamskej AfD. Tá získala 94 mandátov, dvaja poslanci, Marcus Pretzell a Frauke Petryová, už stranu opustili. Rozhodnutie pritom musí padnúť do ustanovujúceho zasadnutia Spolkového snemu 24. októbra.


Publikovaný

v

, ,

od

Značky: