Nechcem byť druhý Eddy Merckx, chcem byť prvý Peter Sagan

Vetu, ktorú Peter Sagan naúspešnejší cyklista poslednej doby vyslovil v roku 2010, by si mali pamätať všetci ľudia, ktorí idú za svojim cieľom. A dnes svoj cieľ dosiahol. Už to nie je druhý Eddy Merckx, dnes je to Peter I., prvý a jedinečný Peter Sagan, s vlastným zápisom v histórii cyklistického športu.

V roku 2010 bol Peter Sagan „len“ jednou z veľkých nádejí cyklistického športu. Koľko sa mohlo za ten čas zmeniť? Ale dôležité je, že napriek občasným neúspechom sa mu vždy podarilo každé ráno vstať s čistou hlavou a opäť sa vrhnúť za realizáciou svojho sna.

V skutočnosti je príbeh Sagana večným príbehom a ukážkou, že dokonalosť talentu a schopností nestačí. Človek musí mať v sebe vysokú mieru psychickej odolnosti a tvrdohlavosti. Legendárny majster bojových umení Bruce Lee svojho času povedal: „Nebojím sa toho, kto urobil desaťtisíc kopov jeden raz, obávam sa však človeka, ktorý jeden kop urobil desaťtisíckrát„. To ukazuje tajomstvo majstrov v každej činnosti. Talent nestačí, musí byť sprevádzaný aj usilovnosťou a neustálym žitím práve pre tú jednu vec, v ktorej chce niekto vynikať.

Až potom, keď sa spoja prirodzené danosti človeka s fyzickou a mentálnou prípravou, vznikne solídny základ, ktorý už len čaká na svoju príležitosť. A ako vieme, náhoda a šťastie prajú pripraveným

Svojho času som mal problém s matematikou. Riešením nakoniec nebolo povedať si: „Ja na to nemám„. Stačilo si zobrať knihu príkladov a donekonečna riešiť stranu za stranou. Génius síce zo mňa nebol, ale skúškou som prešiel bez problémov. Rovnako to bolo s fyzikou. Venoval som sa tomu dlhšie. Aby som pravdu povedal, venoval som sa len tomu. Namiesto beletrie som čítal Feynmana, namiesto rozmýšľania o bežných zábavách som rozmýšľal o filozofických aspektoch poznania základov hmoty. Denným chlebom sa stali odvodzovanie rovníc, zákonov a iteračných výpočtov. Opäť, nebol zo mňa žiadny geniálny fyzik, dokázal som len s úctou sledovať začiatky cesty velikánov vedy, ale zato nebol problém ani so skúškami a ani so štátnicami.

sagan
Peter Sagan s manzelkou / Profimedia

Preto si myslím, že tajomstvo úspechu je cesta, ktorou sa vydal Sagan a každý človek, ktorý dosiahne svoj cieľ. Venovať sa uvzato svoje činnosti, pri každom páde sa opäť postaviť a pokračovať ďalej. Trénovať, učiť sa, získavať vedomosti. Záruka, že úspech dosiahnete, neexistuje. Nemusíte mať toľko schopností, koľko má možno niekto druhý, ale v prípade, že súťažíte s rovnako talentovanými ľuďmi, bude záležať na príprave. Niekedy skutočne treba aj ten povestný kúsok šťastia, ale bez tvrdej práce žiadny úspech nikdy nepríde. Nie je dôležité tisíckrát zlyhať, ale základom úspechu je schopnosť sa tisíckrát znova postaviť na nohy a skúsiť to ešte raz.

Francúzsky L’Equipe napísal

Peter Sagan, ktorý nikdy nepočul o Alfredovi Bindovi alebo Rikovi Van Steenbergenovi, to urobil spôsobom neotesaného barbara, s údermi sekery a pošliapaním všetkého na svojej ceste. Slovák s neslýchanými stehnami je teraz v panteóne majstrovstiev sveta, po prvých dvoch nasleduje Oscar Freire a Eddy Merckx, všetci nosia tri cisárske koruny.

Peter Sagan zvíťazil na majstrovstvách sveta trojnásobne

Ale urobil trochu viac a trochu lepšie ako oni. V každom prípade to urobil rýchlejšie. Je jediný, kto zvíťazil za tri roky: Richmond 2015, Doha 2016, a teraz Bergen 2017. „Nemyslím si, že to vo svete niečo zmení, ale pre mňa je to veľmi pekné“ , uzavrie Peter I. jednu zo svojich hlbokých myšlienok.

Príbeh toho chlapca zo Žiliny je inšpirujúci. Za niekoľko rokov ukázal spôsob, ako sa dostať vyššie. Nemá žiadne tetovania, nerozhadzuje zbytočne peniaze ( až na ten povestný tisíckoňový Dodge Charger), neviažu sa s ním žiadne škandály. V skutočnosti je človekom, ktorý sa venuje a žije pre svoju primárnu činnosť 24 hodín denne. A tak to má byť.


Publikovaný

v

,

od

Značky: