Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov povedal, že slová riaditeľa CIA Michaela Pompeo o ruských vojenských základniach v Sýrii sú prejavom dvojakého metra a pokrytectva, informuje NBC NEWS.

Predtým riaditeľ CIA vo svojom prejave na fóre o bezpečnosti v Colorade, povedal, že Rusko sa zapojilo do záležitostí Sýrie najmä preto, že sa mu „páči obťažovať Ameriku“. Vyhlásil tiež, že nemá žiadny jasný dôkaz, že chce Rusko naozaj poraziť „Islamský štát“ v Sýrii. Pompeo tiež uviedol, že cieľom ruskej prítomnosti v Sýrii je vytvoriť základne na pobreží Stredozemného mora.

Lavrov reagoval s tým, že si so záujmom prečítal vyhlásenie riaditeľa CIA, ktorý tiež uviedol, že Spojené štáty nezdieľajú ciele ruskej prítomnosti v Sýrii.

„V prípade, že tento gentleman, ktorý zastupuje krajinu, ktorá ilegálne vytvorila 10 základní v Sýrii, je veľmi znepokojený dvoma základňami, ktoré boli vytvorené na základe medzivládnej dohody s vládou, ktorá je členom OSN, potom je tu niečo ako dvojaký meter. Nehovoriac o stovkách a stovkách vojenských amerických základniach po celom svete okolo Ruska, „vyhlásil Lavrov v rozhovore pre NBC News.

V piatok na tlačovej konferencii Sergej Lavrov povedal, že existencia základní Spojených štátov v Sýrii nemá žiadny právny podklad. Šéf ruského ministerstva zahraničia povedal, že dve ruské vojenské základne v Sýrii sú vytvorené a fungujúce na základe medzivládnych dohôd so sýrskou vládou a že Rusko svoje základne neutajuje.

Rusi v Sýrii útočia na pozície teroristické skupiny „Islamský štát“ na žiadosť sýrskej vlády. A je skutočnosťou, že USA a ich spojenci vedú podobnú operáciu v Sýrii, bez povolenia sýrskych úradov. Následné vyhlásenia vodcov Spojených štátov, Francúzska, Veľkej Británie vrátane Austrálie, ktorí potom kedykoľvek hovoria o obavách z porušovania medzinárodného práva (inými), vyznievajú nielen nedôveryhodne, ale predovšetkým cynicky, uzatvára Lavrov.