Možno by niekto povedal, že ťah na hlúpeho voliča. Ale kto z pracujúcich má čas a možnosti študovať osud predmetného zlata. Na jeho spravovanie máme predsa Národnú banku Slovenska (NBS).

Tá ho spravuje spôsobom, že v REPO obchodoch už „prerobila aj gate“, píše o tom podpredseda OKS Martin Mlynek na svojom blogu. Ak by sa malo zlato v hodnote 1,3 miliardy Eur vrátiť na Slovensko, stálo by to podľa neho v súčasnosti 0,7 miliardy Eur.

Martin Mlynek :
Slovensko už monetárne zlato predalo. Preto v zásade nemá čo sťahovať, pán Fico.“


Čo je teraz horšie, či ak Róbert Fico:

  • nevedel o súvislostiach spojených s týmto zlatom
  • vedel o nich a spolieha na to, že  voliči nevedia

Nakoniec táto hra skončila tak, že ten kartový „Čierny Peter“ u poslancov Ľudovej strany Naše Slovensko, ktorí dúfali, že na zasadnutí parlamentu vystúpi guvernér Národnej banky a vysvetlí im presný stav vecí okolo zlata. Potrebovali mať úplne jasno v tom, čo všetko by naplnenie tohto uznesenia obnášalo.

Nedočkali sa a my môžeme len hádať, či byť pri rokovaní o uznesení bolo pre vedenie Národnej banky Slovenska len stratou času, keďže uznesenie je pre NBS nezáväzné. Alebo či o jeho neúčasti rozhodli obavy, že rozprava sa tam stočí na stratové REPO obchody NBS.

Poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko sa potom z rokovania parlamentu stiahli a tak uznesenie parlamentu neprešlo.

Nakoniec aj tak je to celé len tá povestná búrka v pohári vody. Uznesenie by aj tak nič neriešilo, keď nestálo vedeniu NBS ani za ten jeden deň pobytu v parlamente. Kto by ich potom  donútil uznesenie parlamentu realizovať?