Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo NATO, že využilo „hystériu“ okolo cvičenia Západ 2017 a rozmiestnilo v Poľsku a Pobaltí celú obrnenou divíziu. To je podľa Moskvy porušenie zmluvy.

Ruské a bieloruské jednotky v septembri pri hraniciach krajín NATO zorganizovali strategické cvičenia. V Bruseli panovala obava, že ruské jednotky v predsunutých pozíciách aj po vojenskom cvičení zostanú.

Moskva obavy NATO označila za neodôvodnené a po ukončení manévrov oznámila, že všetci vojaci sa aj s technikou vrátili do domovských posádok.

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes vyhlásil, že „na pozadí hystérie“ okolo cvičenie Západ 2017 NATO nenápadne presunulo do Poľska druhú obrnenou brigádu armády USA aj s vojenskou technikou. Spolu s výzbrojou tretej obrnené brigády, ponechanú v Poľsku a Pobaltí, tak vraj je na východe NATO rozmiestnená už celé americká divízia, ktorú možno v priebehu dvoch hodín doplniť mužstvom z najbližšej americkej základne v Nemecku.

Prítomnosť armády USA v Poľsku a Pobaltí podľa hovorcu odporuje zmluve medzi NATO a Ruskom.

Ruské agentúry dnes tiež tlmočil vyjadrenia predsedu výboru obrany ruskej Štátnej dumy Vladimira Šamanova, že Moskva zvažuje odvetné opatrenia v podobe rozmiestnenia ďalšieho raketového systému Iskander v enkláve Kaliningrad na brehu Baltského mora.

Mobilné rakety krátkeho doletu Iskander už Rusko v Kaliningrade má, a to od konca minulého roka, čo Spojené štáty označili za neopodstatnený krok, ktorý destabilizuje európsku bezpečnosť. Tieto strely môžu s vysokou presnosťou zasiahnuť ciele vo vzdialenosti až 500 kilometrov. Opatrené môžu byť ako konvenčnými, tak jadrovými hlavicami.