NATIONAL INTEREST: Gruzínsko vyvolalo vojnu s Ruskom

V roku 2008 sa odohral v regióne Kaukazu konflikt, ktorý mal ďalekosiahle následky na medzinárodné vzťahy. Podľa západných „demokratov“ zaútočilo agresívne Rusko na bezbranné Gruzínsko a zabilo stovky civilistov. Viď napr. citát z portálu Demokratický středNásledující rok Rusko napadlo Gruzii pod záminkou ochrany ruských občanů v Abcházii a Jižní Osetii.

Táto udalosť je dodnes zúrivými propagandistami západu zdôrazňovaná ako „neodškriepiteľný dôkaz“ začiatku imperiálneho úsilia Ruska a jeho snahy silou dobyť celé územie, ktoré kedysi patrilo Sovietskemu zväzu.

Ted Galen Carpenter z Cato Institute však vo svojom príspevku v National Interest opisuje úplne iný príbeh. Spomína, že v prípade Abcházska a Južného Osetska išlo o zamrznuté konflikty este zo začiatku 90-tych rokov a uvádza:

Vláda prezidenta Michaila Saakašviliho v Tbilisi mala len malý dosah na každú z oblastí (Abcházsko a Južné Osetsko) a v Južnom Osetsku boli pozemné sily ruských „mierových“ zborov. [pozn. – s mandátom OBSE]

Keď Saakašviliho sily začali útok, aby znovu získali plnú kontrolu nad Južným Osetskom na začiatku augusta 2008 spustením delostreleckej paľby proti samozvanému hlavnému mestu rebelov, Rusi prešli do protiútoku a čoskoro postúpili na predmestie Tbilisi. Ako sa dalo očakávať, Spojené štáty a ich spojenci obviňovali z konfliktu Moskvu, hoci následné vyšetrovanie Európskej únie pripísalo väčšinu viny Saakašvilimu.

Článok je sám osebe zaujímavý, keď autor hovorí, že vstup USA do situácie v Srbsku a Kosove bol flagrantným porušením medzinárodného práva a bol faktickým začiatkom súčasnej Studenej vojny medzi Ruskom a Západom. Krízu okolo Krymu komentuje nasledovne:

Washington reagoval s ešte väčšou zlosťou ako po invázii Moskvy do Gruzínska a čoskoro začal s ukladaním rady ekonomických sankcií proti Rusku. Na tlačovej konferencii prezident Obama soptil, že Rusku by nemalo byť dovolené, aby prekresľovalo „hranice Európy pomocou hlavne pištole.“ Žiadny z novinárov v miestnosti sa neopýtal prezidenta, čo si myslí, že NATO spravilo v Kosove.

Ďalej pokračuje

…Násilné amputovanie územia suverénneho štátu vytvorilo znepokojujúcu šablónu medzinárodného systému po konci studenej vojny. Washington ďalej oslabil medzinárodné právo obídením Bezpečnostnej rady OSN a pomocou západnej ad hoc koalície daroval secesionistickej entite nezávislosť. Uvedené kroky nastavili veľmi negatívne precedensy, ktoré sa Západu vrátili ako mor.

Len ako pikantnosť spomína, že Kosovská oslobodzovacia armáda, ktorú americký zásah priviedol k moci, bola nechutnou organizáciou, ktorá sa dopustila celého radu porušení ľudských práv. Nedá sa nespomenúť na situáciu na Ukrajine, kde Američania podporili rovnako nechutné neonacistické hnutia, strany a organizácie.


Publikovaný

v

,

od