„Spustenie ambicióznej akcie proti Iránu, Asadovi a Rusku v Sýrii je nebezpečné, nerozumné a nepraktické ohľadom záujmov USA,“ píše NATIONAL INTEREST.

Vo svojom prejave po nástupe do úradu Trump hovoril o nutnosti vymazať radikálny islamský terorizmus z povrchu zemského, ale to je nemožné, pretože Sýria zostane živnou pôdou pre teroristov všetkých vyznaní kvôli slabej štátnej správe, ponurému výhľadu ekonomiky, náboženskej nenávisti a nepríjemnej situácie sunnitskej komunity. Dokonca aj najmilitantnejší úradníci v administratíve Trumpa nebudú schopní obhájiť, že by Spojené štáty a ich spojenci mali poslať tisíce vojakov, prideliť miliardy dolárov na zničenie všetkých svojich protivníkov v Sýrii, pretože hoci je možné džihádistov zadržať, vyhnať ich zo Sýrie je nereálne.

Druhým argumentom proti aktívnym operáciám, je, že sa predpokladá stabilita v Sýrii v blízkej budúcnosti. Dokonca aj v prípade, že sa Spojené štáty rozhodnú odstrániť Asada, povedie to k väčšiemu chaosu, pretože medzi západnými spojencami nie je taká organizovaná sila, ktorá ho môže nahradiť. Rovnako nemožno zabudnúť, koľko úsilia vynaložila Moskva v Sýrii a aké finančné prostriedky tam utratila, preto v žiadnom prípade nebude podliehať tlaku a zastrašovaniu.
„Takže aj keď je teoreticky možné zničiť IS tým, že sa zbavia Asada a vlády Alawitov, uspokojiť požiadavky sunnitov a obmedziť iránsky vplyv je jednoducho nemožné, pretože americký Kongres a verejnosť nechce takéto náklady,“ uviedol National Interest.

Spojené štáty sa musia zdržať opatrenia aj preto, že Amerika nepotrebuje vojnu s Iránom. Politika administratívy USA voči Sýrii nie je viazaná na širšie ciele, ako je boj proti IS a ďalším džihádistickým skupinám, zatiaľ čo pre Irán sú tieto ciele dôležitejšie, než kedykoľvek predtým vo svetle nedávneho teroristického útoku v Teheráne. Okrem toho, agresívnejšia politika voči Iránu by ohrozila jadrovú dohodu, a pretože dnes Severná Kórea vytvára jadrovú hrozbu, nemajú Spojené štáty absolútne žiadnu potrebu ďalšieho vyvrheľa, usilujúceho o vstup do jadrového klubu.

Amerike sa nepodarí zatlačiť Rusko v tomto regióne, pretože Moskva tu má omnoho silnejšie vojenské a diplomatické pozície. Je nepravdepodobné, že by Putin súhlasil s akousi medzinárodnou prítomnosťou v Sýrii k udržaniu mieru, stabilizácii a rekonštrukcii krajiny, pretože by to oslabilo jeho vplyv. A v prípade, že sa Spojené štáty budú snažiť vyvíjať tlak na Rusko, nemožno ani uvažovať o žiadnej spolupráci s Moskvou v Sýrii po konflikte.

Aj napriek tomu, ako je dôležitá Sýria pre Spojené štáty, Washington sa musí rozhodnúť, čo je ochotný obetovať a ak bude trvať na svojom, či sa Irán a Rusko budú brániť. Americké záujmy v Sýrii nie sú tak dôležité, ako záujmy jeho protivníkov, takže to je ďalší silný argument proti aktívnym operáciám USA v tomto regióne.

Napriek agresívnej rétorike Bieleho domu, by sa mali Spojené štáty zdržať aktívnych dejstiev na Strednom Východe.