New York Times zverejnil zosmiešňujúce video Trumpa a Putina, ktoré sa nepáči homosexuálom.

Vo videu je nechutne podrobným spôsobom predvedený kreslený príbeh dvoch zaľúbených homosexuálov. Jeden z nich má podobu amerického prezidenta Donalda Trumpa, druhý je ruský prezident Vladimír Putin.

 

Aktivitu denníka odsúdili ako „homofóbnu“ charitatívne organizácie pre duševné zdravie, ktoré varujú, že poslali negatívny signál zraniteľným mladým ľuďom z LGBT komunity.

Aktivisti uviedli, že satirická animácia v New York Times naznačuje, že homosexuálne vzťahy sú hanebné alebo smiešne, nabiehajú na vlnu homofóbneho šikanovania a zvyšujú tlak na mladých ľudí bojujúcich so svojim pohlavím alebo sexualitou.

New York Times (NYT) uviedol, že video, ktoré videli milióny ľudí, nebolo „v úmysle byť homofóbne„.

Aktivisti však vyjadrili obavy z jeho vplyvu na mladé lesbičky, homosexuálov, bisexuálov a transsexuálov (LGBT), ktorí vykazujú vyššie riziko depresie a samovrážd.

Zdá sa, že neexistuje žiadna väčšia urážka, ako porovnávať niekoho s podivným človekom,“ povedal pre agentúru Reuters americký transgender herec a aktivista Jeffrey Marsh, ktorý sa neidentifikuje ani ako muž alebo žena.

Pre mládež LGBT to nie je šum na pozadí. Keď sa začnú na nich odbavovať, cítia to ako priamy osobný útok. Ak na vás osobne útočí skupina, ktorá má také renomé ako New York Times, cítite sa hrozne.

Marshovu kritiku zopakoval Amit Paley, vedúci charitatívnej linky LGBT pre samovraždu, The Trevor Project.

Použitie sexuálnej orientácie alebo rodovej identity ako urážky alebo vtipu môže poslať mladým ľuďom správu, že LGBT je vo svojej podstate negatívna,“ povedal Paley.

Teraz viac ako kedykoľvek predtým, mládež LGBT musí vidieť pozitívne a súhlasné reprezentácie seba samých v médiách, čo je dôležitý krok v tom, aby im dali vedieť, že sú cenní a nikdy nie sú sami.

Hovorca New York Times obhajoval animáciu tvrdením. že umelec Bill Plympton bol „známy pre svoje neúctivé, znepokojujúce a niekedy rozrušujúce karikatúry„.

Kim Sandersová, šéfka mediálnej komunikácie v britskej charitatívnej organizácii Stonewall, uviedla, že obrazy „posilňujú škodlivý príbeh o tom, že LGBT je menejcenné alebo niečo, z čoho sa treba vysmievať„.

Znázornenie verejných postáv ako gayov alebo bisexuálovov kvôli satire, je škodlivý trend, ktorý sa musí zastaviť,“ povedala Sandersová.

Toto nie je politická satira, je to len staromódna homofóbia.

Podľa projektu Trevor sú mladí lesbickí, homosexuálni a bisexuálni ľudia viac ako štvornásobne náchylnejší k pokusu o samovraždu než ich heterosexuálni rovesníci, zatiaľ čo takmer polovica transsexuálov sa pokúsila o samovraždu.

Štúdia z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb zverejnená v júni zistila, že tretina lesbičiek, homosexuálov a bisexuálov je v škole šikanovaná.