Na českom portáli LIDOVKY zmizol komentár o Skripaľovi

Portál Česká pozice, ktorý je časťou domény lidovky.cz včera vydal článok Jana Schneidera. Niekoľko hodín po vyjdení, článok zmizol. Nevieme, či je to technická chyba, alebo zásah cenzora. Pre istotu ho prinášame celý.

[sociallocker][/sociallocker]

Kauza novičok II: Nastavovaná britská propagandistická kaše

Otec a dcéra Skripaľovci, obete salisburského útoku údajne najsmrteľnejšou známou látkou sa vyliečili snáď zázrakom. Teraz Briti predkladajú na uverenie, že amesburský pár bol otrávený štyri mesiace starými pozostatky novičoku zo salisburského incidentu. To je kvôli nestabilite novičoku už len útokom na zdravý rozum. Píše Jan Schneider.

Britskí policajti uzavreli niektoré oblasti v Amesbury, kde sa pohybovali muž a žena zasiahnutí novičokem.
Autor: Reuters

V britskom meste Salisbury boli pred štyrmi mesiacmi vystavení účinkom neznámej látky otec a dcéra Skripaľovci. Britská vláda okamžite vyhlásila vinníkom Rusko. Teraz sa v meste Amesbury dostal do podobného kritického stavu ďalší pár osôb, ktoré však s predchádzajúcim prípadom nemajú žiadnu zjavnú súvislosť. Britské úrady sa však opäť snažia zodpovednosť zvaliť na Rusko.

Juhobritské mestá Amesbury a Salisbury tvoria takmer rovnostranný trojuholník s „Porton Dawn Danger Area„, kde je umiestnené vojenské laboratórium pre tajný výskum, vývoj a výrobu chemických zbraní. Tam bol v päťdesiatych rokoch 20. storočia po prvýkrát syntetizovaný nervovo paralytický plyn VX. Odtiaľ prišli tento rok lekárom inštrukcie, ako liečiť obete údajne vystavené účinkom „novičoku„.

To, že Veľká Británia disponuje v Porton Dawn vzorkami novičoku, potvrdil na priamu otázku novinára z nemeckej rozhlasovej stanice Deutsche Welle britský minister zahraničia Boris Johnson (teda ak sa mu dá po tom všetkom ešte niečo veriť).

Politické ovplyvnenie diagnózy

Britské zdôvodnenie, že za útokom musia byť Rusi, pretože nikto iný na svete novičok nevlastní, je od základu nezmyselné najmä preto, že Vil Mirzajanov, jeden z vedcov, ktorí vyvinuli novičok, sa v roku 1992 aj so svojím laboratórnym vybavením a dokumentáciou presťahoval do USA. Toto zdôvodnenie úplne odmietli tiež dva profesori Sheffieldskej univerzity Paul McKeigue a Piers Robinson. A čo sa týka novičoku na našom území, je komické, že odborníci (ľudia, ktorí vedia) jeho existenciu potvrdili, kdežto politici (ľudia, ktorí vydávajú svoje priania za skutočnosť) – s čestnou výnimkou prezidenta Zemana – ju zapreli.

V oboch prípadoch (Salisbury i Amesbury) sa prvá policajný diagnóza týkala pôsobenia drog a v oboch prípadoch bola následne zmenená na základe vonkajších informácií. Podozrenie z politického ovplyvnenia diagnózy ešte posilňuje, že podľa všetkých publikovaných expertných stanovísk by novičok spôsobil okamžitú smrť zasiahnutých osôb, prípadne ich nevyliečiteľne ťažké postihnutie.

V oboch prípadoch (Salisbury i Amesbury) sa prvá policajný diagnóza týkala pôsobenia drog, a v oboch prípadoch bola následne zmenená na základe vonkajších informácií. V Salisburskom prípade sa tak podľa BBC stalo potom, čo „polícia oznámila lekárom totožnosť pacientov a vysvetlila, že okolnosti ich náhleho ochorenia sú podozrivé, takže čoskoro potom lekári pochopili, že pacienti majú symptómy otravy nervovo paralytickou látkou„.

V amesburském prípade polícia dokonca identifikovala ako príčinu novičok (nota bene „identický“ sa salisburským), a to rádovo niekoľko hodín po útoku, pričom podľa odborníkov za tak krátku dobu nemožno získať laboratórne výsledky, a vierohodné už vôbec nie. Podozrenie z politického ovplyvnenia diagnózy ešte posilňuje, že podľa všetkých publikovaných expertných stanovísk by novičok spôsobil okamžitú smrť zasiahnutých osôb, prípadne ich nevyliečiteľne ťažké postihnutie.

Otázka vyšetrovania

Ďalšia podobnosť oboch prípadov spočíva v britskom propagandisticky ataku na Rusko bezprostredne po incidente, kedy nemohli byť žiadne indície ukazujúce na Rusko. Šéf armádneho výskumného centra v Porton Down Gary Aitkenhead oficiálne vyhlásil, že nervovo paralytická látka, ktorú vojenskí experti skúmali v súvislosti so salisburským prípadom bol novičok, ale priznal, že ani po dostatočne dlhom skúmaní neboli schopní preukázať, či bola vyrobená v Rusku.

Briti neustále opakujú, že Rusi sa nezapojili do ich „vyšetrovania“ podľa britských pokynov, ktoré, ako to vyzerá, sa niekedy ani nenamáhali do Moskvy doručiť, len to tak vykríkli cez plot do novín. Ruská strana naopak argumentuje, že Britom ponúkla účasť na vyšetrovaní, ale nie iba v úlohe učňov a pomocníkov.

Briti po incidente v Amesbury vyzvali Rusov, aby „napravili svoje zlé skutky“ tým, že vysvetlia, čo a ako spáchali v Salisbury. Toto výstredné britskej poňatie spravodlivosti je možno dostatočne výrazne ilustrovať zlyhaním britskej justície v kauze ubitého českého občana Zdeňka Makara, kedy páchateľ nebol odsúdený ani za vraždu, ani za zabitie, ale ani za neposkytnutie pomoci. Nebol odsúdený vôbec. Vo vyšetrovaní tohto prípadu, rovnako ako pri dokazovaní ruského podielu na incidente v Salisbury, zrejme nehrali dôkazy vôbec žiadnu úlohu, pretože to vyzerá, že o výsledku sa rozhodovalo inde.

Briti neustále opakujú, že Rusi sa nezapojili do ich „vyšetrovania“ podľa britských pokynov, ktoré, ako to vyzerá, sa niekedy ani nenamáhali do Moskvy doručiť, len to tak vykríkli cez plot do novín. Ruská strana naopak argumentuje, že Britom ponúkla účasť na vyšetrovaní, ale nie iba v úlohe nováčikov a pomocníkov.

(Podobný dôvod, samotná ponúknutá asistencia pri vyšetrovaní, viedla Rusov k odmietnutiu členstva v komisii, „vyšetrujúcej“ zostrelenie malajzijského Boeingu MH17 nad Ukrajinou – účasť každého suverénneho štátu je podmienená rovnakými podmienkami, za ktorých sa zúčastňujú ostatné suverénne štáty, to je snáď v civilizovanom svete štandardom.)

Možná ruská odpoveď

Obete salisburského ataku údajne najsmrteľnejšou známou látkou sa vyliečili snáď zázrakom. Teraz Briti predkladajú na uverenie, že amesburské obete boli otrávené štyri mesiace starými pozostatky novičoku zo salisburského incidentu. To je vzhľadom k obrovsky nestabilnej charakteristike novičoku (jeden z hlavných dôvodov, prečo vývoj sovietskych chemických zbraní nešiel týmto smerom) už len útokom na zdravý rozum.

Rusom snáď len ostáva na arogantné britské žiadosti o poskytnutie detailných informácií o Salisburskom incidente odpovedať, že toľko informačných zdrojov v britskej administratíve, konkrétne v Porton Dawn, nemajú.

Presnejšie, výzvou na jeho opustenie a jasnému deklarovanie bezvýhradnej a nerozbornej oddanosti akýmkoľvek výrokom britských mocenských autorít, a to až na večné časy a nikdy inak, teda použitím bushovsko-boľševického „kto nie je s nami, je proti nám„. V takom prípade snáď len Rusom zostáva na arogantné britské žiadosti o poskytnutie detailných informácií o Salisburskom incidente odpovedať, že toľko informačných zdrojov v britskej administratíve, konkrétne v Porton Dawn, nemajú.

Potom sa však môžeme dočkať ďalšieho britského ohrievania studenej propagandistickej kaše, keď sa už nedarí v priebehu futbalového šampionátu Rusov nejako inak propagandisticky kompromitovať. Môžu napríklad napísať, že útok v Amesbury je preukázateľne ruského pôvodu, pretože Rusov pri ich známej prefíkanosti dôvodne usvedčuje práve to, že tomu akoby vôbec nič nenasvedčuje!

Vráťme sa preto na zem, k základnej interpretačnej metóde, ako ju v stredoveku definoval Raši, a než začneme špekulovať, prečítajme si najprv udalosti, ako sa samy javia. Čo nám z toho všetkého, osekané na samotnú dreň, vyjde? Že sa niečo moc zlého vo Veľkej Británii deje, a má to podozrivo blízko drogám a Porton Dawn.

Zdroj: Česká pozice

Pôvodný text


Publikovaný

v

od