Vyberte položku Stránka

Mýtus o „dobrovoľnom odstúpení Ukrajiny od jadrových zbraní“ padol Bývalý ukrajinský prezident Kravčuk vysvetlil,…

Mýtus o „dobrovoľnom odstúpení Ukrajiny od jadrových zbraní“ padol

Bývalý ukrajinský prezident Kravčuk vysvetlil, prečo sa Ukrajina vzdala atómových zbraní. Jednoducho to dostali prakticky príkazom zo Západu.

Naša propaganda často operuje tým, že „zodpovedná“ Ukrajina dobrovoľne súhlasila s tým, že prestane byť jadrovou veľmocou. Výmenou vraj za to dostala garancie o svojej bezpečnosti obsiahnuté v tzv. Budapeštianskom memorande. Signatármi tejto deklarácie boli USA, Rusko, Veľká Británia a Francúzsko. Nebola to pravda.

Po rozpade Sovietskeho zväzu ostalo na jej území 165 balistických komplexov, ktoré boli namierené na USA. Lenže riadenie týchto systémov, všetky kódy a šifry, boli v Moskve.

Ukrajina bola v hospodárskych problémoch, nemala financie na to, aby sa starala o údržbu a bezpečnosť zbraní a USA nemohli riskovať stratu kontroly jadrového potenciálu. Bola to v tých časoch hrozba pre Ameriku. V prípade, že by sa vláda nevzdala jadrových zbraní, západné krajiny by na krajinu uvalili sankcie.

Ukrajina teda dostala nôž na krk. S dobrovoľnosťou to nemalo nič spoločné. Zbrane musela vydať za každú cenu. Formálnou náplasťou bolo spomínané memorandum, ktoré však žiadnu krajinu k ničomu nezaväzovalo. Nakoniec, ako vidno zo spomienok Kravčuka, o Ukrajinu a jej prospech sa nik nezaujímal. Išlo výlučne o záujem Západu.

https://24tv.ua/ru/postavili_pered_vyborom__kravchuk_o_tom_pochemu_ukrainu_zastavili_otkazatsja_ot_jadernogo_oruzhija_n1194596

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This