Český portál iDnes priniesol správu o dobýjaní irackého mesta Mosul, ktorý bol oslobodený pred pár týždňami. Počty obetí sa rátajú minimálne od desať do štyridsaťtisíc. Západná časť mesta bola prakticky zrovnaná zo zemou a preoraná kobercovým bombardovaním irackého delostrelectva a americko-britského bombardovania.

Denník píše, že ak by sa potvrdili horné odhady obetí

…by išlo o najkrvavejšiu mestskú bitku od druhej svetovej vojny. Iračania a ich spojenci Mosul dobývali v duchu slávneho výroku z časov vietnamskej vojny: „Táto dedina musí byť zničená, aby bola zachránená.

Všíma si

Kým Aleppo vyvolávalo v západných médiách veľké emócie a neustále obviňovanie z masakrov civilistov ruskými bombardérmi či sýrskou delostreľbou, udalosti v Mosule nechali tlač vyslovene chladnými.

Pripomína, že civilisti síce slúžili ako živé štíty pre teroristov, ale armáda pri oslobodzovaní si počínala bezohľadne

Nie je zatiaľ stále jasné, koľko obyvateľov Mosule pri bitke postrieľali bojovníci Islamského štátu. Podľa mnohých svedectiev z mesta si však v žiary bitky nepočínali ako v rukavičkách ani irackí vojaci.

Záver je potom nočnou morou pre Mosul

Kurdská spravodajská služba, ktorá mala v Mosule po celý čas okupácie Islamským štátom aj počas oslobodzovacej operácie svojich agentov, však verí, že obetí bolo až 40000. Ak by sa to naplnilo, počet mŕtvych v Mosule by vysoko zatienil Aleppo či Groznyj, veľké mestské bitky posledných rokov.

Príšerným konštatovaním je však hlavne aplikácia dvojitých metrov v prípade podobne veľkých miest Aleppo a Mosul, ktorá z mainstreamových médií urobila nevieryhodné nástroje propagandy.

Porovnajte srdcervúcu reportáž Jany Shemes z tzv. nezávislého DenníkaN, ktorá v článku s názvom „Ľudia z Aleppa píšu svetu: Čakám na smrť, modlite sa za mňa. Ďakujem za zdieľanie. Zbohom“ opisuje „vojnové zločiny“ Ruska a Sýrie slovami „OSN, Červený kríž a iné organizácie sú presvedčené, že Sýria aj Rusi páchajú v Aleppe vojnové zločiny, keď cielene útočia na civilistov a napríklad aj na zdravotníkov“ a pokračuje „Osud ľudí, čo zostali bez pomoci v kedysi prosperujúcom a pokojnom meste, bude tiež symbolom jedného z najväčších zlyhaní medzinárodného spoločenstva od druhej svetovej vojny.“ Z tohto článku je obzvlášť pikantná pasáž, kde cituje „informácie“ Bielych prilieb, čo je PR organizácia teroristov, sprevádzaná správou o likvidácii civilistov zo strany vládnych vojsk, ktorej sa dá veriť len s neuveriteľne veľkým vypätím fantázie a zablokovaním všetkých kognitívnych funkcií mozgu. Jane Shemesh to očividne problém nerobí a Denníku N to očividne nevadí

Citácia Bielych prilieb z Denníka N, 13.12.2006

Podľa tohto článku, ale aj napr. z dielne aktuálne.atlas.sk „OSN kritizuje odsun civilistov z Aleppa: Bol to vojnový zločin“ kričí propaganda na míle ďaleko.  OSN pod spoločnou iniciatívou západných krajín a krajín islamského sveta, ktoré sponzurujú terorizmus vo svete a následne portál Aktuálne úplne rezignovalo na akýkoľvek popis reality a otočili situáciu presne naopak. Záchrana civilistov pred hrôzami vojny je popisovaná ako vojnový zločin. To už skutočne nestačia slová. Opäť klasicky sprevádzané „hrdinstvom“ Bielych prilieb, ktoré predvádzajú vždy pred kamerami.

Biele prilby, Aktuálne, 1.3.2017

Mimochodom, podpis Bielych prilieb nájdete na vyhrážke, že teroristi otrávia vodu pre Damašk, čo by sa mohlo aj medzi „mainstreamovými“ novinármi považovať za vojnový zločin

Obrázok vyhrážky vo väčšom rozlíšení

MosulZáver, ktorý sa ponúka má len jedno vysvetlenie. Mainstreamová tlač a médiá propagovali a oslavovali teroristov, ignorovali a dokonca úplne naopak popisovali oslobodzovanie Aleppa. Z oslobodzovania sa stal podľa nich cieľavedomý bitúnok civilistov, kde sa ruské a sýrske vojsko vyžívalo vo vraždení nevinných. Z oblasti bojov podávali „informácie“ výlučne teroristi a špeciálne Biele prilby, ktoré bez akýchkoľvek zmien okamžite preberali svetové agentúry ako je Reuters a od nich aj miestne lokálne médiá. Ukázalo sa, že to boli lži, nakoniec ako je z hľadiska novinárskej etiky možné, že niekto preberá tak zjavné nezmysly a neverí, resp. neoveruje si ich oproti oficiálnym informáciám ruskej a sýrskej strany.

Ďaleko väčšia tragédia v Mosule bola podľa nich len „vedľajšia škoda,“ ako to iniciatívne prebral z BBC denník SME, kde sa hovorí, že „Musia sa rozhodnúť medzi dvoma možnosťami, zabiť nevinných aj s islamistami, alebo nerobiť nič, a riskovať že islamisti obsadia ďalšie časti mesta, kde povraždia civilistov aj sami.“

Ukázalo sa tiež, že Rusi neklamali. Počet civilných obetí bol skoro až rádovo menší. Skutočne sa snažili šetriť životy nevinných, ako to len šlo, skutočne bombardovali cielene na základe údajov z rozviedky, skutočne robili všetko pre to, aby umierali len teroristi. V záverečnej fáze bojov nad Aleppom už nepoužívali lietadlá a jednotky na zemi oslobodzovali dom po dome, čím ďalej obmedzili počet civilných obetí, ktoré v zničenom meste Mosul nemali žiadnu šancu prežiť. Humanitárne koridory, ktoré sa sústavne snažili organizovať, sa na strane Iraku ani neobjavili. Aj keď je pravda, že si tým koaličné vojská aspoň ušetrili stupídne obvinenie OSN z vojnového zločinu…

Pri písaní týchto riadkov už necítim hnev. Ten dávno vyprchal. Ale stále ostáva silný pocit znechutenia a pohŕdania nad ľuďmi ktorí za skyvu nádeníckeho chleba sú schopní bez najmenšieho zaváhania popierať realitu a naopak bezostyšne klamať. A ešte sú schopní aj organizovať iniciatívy ako je stránka konspiratori.sk, kde sa sami oceňujú ako dôveryhodné médiá a naopak portály, ktoré si dovolia popisovať niečo iné, za konšpiračné plátky.

Ak sú veriaci, asi by sa mali začať modliť, aby súčasný režim vydržal naveky. Pretože by sa mohlo stať, že nakoniec ich minulosť dostihne. Osud Júliusa Streichera z nacistického plátku Der Stürmer, by mal byť pre všetkých tzv. angažovaných reportérov výstrahou

.