Rakúska polícia zadržala tuniského imigranta (54), ktorého viní z dvojnásobnej a obzvlášť brutálnej vraždy staršieho manželského páru. Muž podľa vyšetrovateľov najprv uškrtil ženu (85), na jej manžela (87) potom vytiahol nôž a palicu. Následne zapálil kuchyňu v byte, kde k činu došlo. Informoval o tom denník Kronen Zeitung.

Migrant Mohamed H. pôvodom z Tuniska žil v Rakúsku už od roku 1989 a s manželským párom sa poznal, pretože mu dvakrát v týždni dodával do bytu biopotraviny z obchodu svojej partnerky, ktorá konvertovala na islam. Muž sa k činu sám priznal.

U výsluchu tvrdil, že mal už dlho pocit, že ako cudzinec a moslim nie je v krajine vítaný. Mal vraj problémy so susedmi, neuspel ako učiteľ stolárčiny, úrad práce mu nakoniec znížil minimálne sociálne dávky. Z týchto neúspechov Mohamed obviňoval Rakúšanov a predovšetkým Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ).

Už v roku 2011 bol totiž obvinený a súdený z týrania zvierat. Mylne sa pritom domnieval, že ho nahlásil práve zástupca FPÖ. Odvtedy cítil k tejto antiimigrační strane veľkú zášť. Regionálny policajný riaditeľ Andreas Pilsl uviedol, že podozrivý bol presvedčený, že politická strana mohla za každú negatívnu skúsenosť vo svojom živote.

Pri svojich návštevách u staršieho manželského páru si potom všimol fotografie ich syna sa zemským šéfom slobodných Manfredom Haimbuchnerem. Práve to bola posledná kvapka. Nenávisť Tunisana k FPÖ vyvrcholila dvojnásobnou vraždou. Paradoxné je, že syn obeťou pracuje vo vedúcej funkcii odboru životného prostredia, ktorý spadá do Haimbuchnerova rezortu, ale politicky k slobodným nepatrí.

Pilsl tiež uviedol, že obvinený povedal, že najprv premýšľal o samovražde, chcel sa vraj utopiť v Dunaji, ale potom sa rozhodol inak. Prišiel na policajnej stanici a k ​​činu sa sám priznal. Dodal, že sa činu dopustil práve kvôli väzbe manželov na FPÖ.

Miestne médiá uvádzajú, že že do tej doby spolu starší pár a Tunisan dobre vychádzali, manželia údajne dokonca svojmu vrahovi v minulosti poskytli finančnú pomoc, keď mal obchod s organickými potravinami, ktorý vlastnila jeho žena, problémy.

K vražde páru sa vyjadril aj rakúsky kancelár Christian Kern. „Trestné činy, ako sú tieto, ničí dôveru ľudí v súdržnosť našej spoločnosti, a preto musí byť tvrdo potrestané. Ak sú ľudia zavraždení kvôli ich spojenie – či už skutočnému, či domnelému – s politickou stranou, potom je dôležité, aby sme sa proti tomu postavili, „dodal.