Ako uvádza portál TA3, Róbert Kaliňák, dlhoročný minister vnútra zložil svoju funkciu. Vysvetlil to snahou o upokojenie situácie

Robert Kaliňák bol v posledných dňoch pod silným tlakom. Nakoniec situáciu neustál a po rokoch končí vo funkcii ministra vnútra a podpredsedu vlády. Oznámil to vo svojom vyhlásení, v ktorom sa poďakoval za pokojný priebeh masových protestov. Svoj odchod odôvodnil snahou o zachovanie stability na Slovensku.

Odchod žiadali aj bugárovci

Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa situácia spoločensky vyhrotila a vybičovali sa emócie, priznal minister pred novinármi. Vyzval na to, aby sa policajtom a vyšetrovateľom nechal dostatočný priestor na objasnenie tohto činu.

Situácia je veľmi komplikovaná,“ uviedol minister. Poďakoval sa účastníkom protestov za pokojnú atmosféru, ale aj organizátorom a polícii. V mene toho, aby Slovensko zostalo stabilné, sa napriek silnému mandátu z volieb rozhodol, že končí ako podpredseda vlády a minister vnútra. Zdôraznil, že ide o jeho osobné rozhodnutie a meno nástupcu neprezradil.

Tlačová beseda Róberta Kaliňáka, kde informoval o svojom konci

Vládna kríza a napätie prišli po vražde investigatívneho novinára a jeho snúbenice a po zverejnení Kuciakovho nedokončeného článku. Hovoril v ňom o údajnom prepojení talianskej mafie na najvyššie vládne kruhy.

Most-Híd sa pridal k opozícii a žiadal odchod ministra vnútra z funkcie. V súvislosti s Kaliňákom potom prišlo i obvinenie špeciálneho prokurátora Vasila Špirka, ktorý ho spojil s masívnou „legalizačnou schémou“ na milióny eur.

Koaličné strany rokovali aj cez víkend. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár pred rokovaniami povedal, že má tri možné riešenia krízy. Nekonkretizoval ich a rokovania zostali bez výstupov.

Podpredseda Smeru-SD a vlády Peter Pellegrini uviedol, že Smer-SD vie pre stabilitu na Slovensku urobiť kroky, ktoré môžu viesť k personálnym zmenám a k odstúpeniu niektorých členov vlády.

Poslanecký klub Mosta-Híd a koalíciu pre súčasnú situáciu okolo vraždy a podozrení na prepojenia politikov na taliansku mafiu opustil poslanec Igor Janckulík.

SNS má tiež požiadavky

V súvislosti s rekonštrukciou vlády, strana SNS zas žiada odchod ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.

Dôvodom je jej postoj k Istanbulskému dohovoru, snaha o dekriminalizáciu drog a stále sa zhoršujúce prieťahy v súdnom konaní.

Človek sa nemôže dovolať súdneho rozhodnutia v primeranom čase,“ povedal podpredseda SNS Anton Hrnko