Strany tvrdiace, že vyhovejú ďalšej policajnej žiadosti o vydanie Andreja Babiša, už majú spolu 107 novozvolených poslancov. Komunisti sa rozhodnú podľa stanoviska imunitného výboru.

Šanca možného budúceho premiéra Andreja Babiša, že nebude novou Poslaneckou snemovňou opäť vydaný na trestné stíhanie za údajný dotačný podvod, sa zdajú nulové. K ODS, Pirátom, ČSSD, ľudovcom, TOP 09 a starostom, ktorí uisťujú, že druhej žiadosti polície vyhovejú, sa pridala SPD Tomia Okamuru. Zástancovia zbavenie imunity Babiša a prvého podpredsedu hnutia Jaroslava Faltýnka získali väčšinu 107 hlasov.

Dolná komora bude rozhodovať aj o vydaní poslancov Bohuslava Svobodu (ODS) a Martina Půty (STAN). „Budeme hlasovať za vydanie,“ reagoval Okamura na otázku E15.

Šéf strany Sloboda a priama demokracia zverejnil v septembri na You Tube svoj prejav, v ktorom horlil za to, že vyšetrovanie prípadu Bocianie hniezdo musí polícia dokončiť.

„Podporíme to. Predsedníctvo strany to deklarovalo už pred voľbami, „povedal za Pirátov Mikuláš Ferjenčík s tým, že sa na tom po svojej ustanovujúcej schôdzi zhodol poslanecký klub partaje.

Podobne sa vyjadrili aj zástupcovia ČSSD, ľudovcov a TOP 09. Pri septembrovom hlasovaní prikývli na policajnú žiadosť prakticky všetci zákonodarcovia. Väčšina poslancov ANO opustila rokovaciu miestnosť. Podpredseda hnutia Richard Brabec nechce podľa svojich slov špekulovať o tom, či sa hnutie zachová rovnako. „Ešte sa poradíme. Úprimne povedané si myslím, že nie je dôvod sa k tomu stavať inak, než sme sa stavali skôr. To ale bolo rozhodnutie každého kolegu, nemali sme k tomu záväzné hlasovanie, „uviedol.

Komunisti zatiaľ váhajú. Podľa podpredsedu strany Jiřího Dolejša bude záležať na stanovisku mandátového a imunitného výboru, ktorý bude zriadený ako jeden z prvých snemovných orgánov.

„Ak by nová žiadosť bola ako cez kopirák, tak pochopiteľne by nebol dôvod meniť naše hlasovanie. Myslím si však, že nová žiadosť môže byť určitým posunom, nielen čo do argumentácie. Predovšetkým ma bude zaujímať postoj štátnych orgánov, pretože tie sú pre nás zárukou kvality tej predlohy, „konštatoval Dolejš.

V súvislosti s pädesiatimilionovou dotáciou na farmu Bocianie hniezdo obvinila polícia 11 ľudí. Po znovuzvolení Babiša a Faltýnka musí žalobca ich stíhanie prerušiť a znova o požiadať o ich vydanie.

„Uznesenie o začatí trestného stíhania bolo rozposlané celkom 11 ľuďom, všetci si ho prevzali a všetci proti nemu podali sťažnosť, o ktorej rozhodne prokurátor,“ povedala hovorkyňa Mestského štátneho zastupiteľstva Štěpánka Zenklová. Dodala, že aj keď bude stíhanie v kauze Babiša a Faltýnka prerušené, u ďalších deviatich obvinených bude pokračovať.