MIMORIADNA SPRÁVA: V ruskej tlačovej správe bola slovenská firma ESET označená ako firma pracujúca pre CIA a NSA

Ruské Ministerstvo zahraničných vecí vydalo tlačovú informáciu k podozreniu z chystanej provokácie voči Rusku. Má byť do nej zapojená aj slovenská firma ESET

Slovenská antivírusová firma ESET vznikla v roku 1992, pričom jej počiatky sa datujú do roku 1987. Jej prvý produkt sa volal NOD (Nemocnica na Okraji Disku), ktorý bežal ešte pod systémom MS-DOS. Firma sa etablovala moderným a výkonným antivírusom a postupne svoje portfólio rozširovala o ďalšie platformy a produkty.

[sociallocker][/sociallocker]

Dnes pôsobí v 180 krajinách sveta. Jej najznámejší produkt je dnes ESET Smart Security, ktorý okrem antivírusu poskytuje aj funkciu firewallu a antispamu. Centrála firmy je na Slovensku, významná a prakticky samostatne pôsobiaca je pobočka v Amerike ESET LLC, ktorá vznikla ešte v roku 1999. V roku 2009 bola firma vyhodnotená ako jedna z najrýchlejšie rastúcich firiem v Amerike (na 379 mieste rebríčka Inc ). Magazín Inc aj v minulom roku písal o firme ESET ako o jednom z technologických lídrov

Jej majitelia sa zapojili do slovenského verejného života, keď podporili sumou 1,2 milióna eur založenie Denníka N. Denník DN sa profiluje ako vyhranene kultúrne ľavicový, neokonzervatívny, podporujúci euroatlantické väzby, progresivnych liberálov a formovanie európskej integrácie. V zahranično-politickom kontexte podporuje ostro protiruskú rétoriku a plány NATO. Denník tiež podporuje migráciu.

Majitelia ESETu tiež vyjadrili podporuje novozaloženému hnutiu Progresívne Slovensko. Medzi Denníkom N a Progresívnym Slovenskom existujú úzke personálne väzby. DN vyjadruje Progresívnemu Slovensku mimoriadne sympatie a podporuje ho.

Dnes začali Olympijské Hry v Pjongčangu. Pri tej príležitosti vydalo ruské Ministerstvo zahraničných vecí tlačovú správu, kde varuje pred provokáciou, že Rusko – samozrejme opäť dôkazov – nabúralo elektronický systém Olympiády. Do tejto provokácie má byť podľa ruskej diplomacie zapojené nielen mediálne prostredie (Washington Post, Buzfeed), ale aj IT firmy, ktoré majú zrejme podať „dôkaz“ o zásahu Ruska. Medzi týmito firmami správa menuje aj slovenskú firmu ESET

Do tejto protiruskej kampane môžu byť zapojené nielen angažované médiá (Washington Post, BuzzFeed a i.), ale aj IT spoločnosti, ktoré sú už dávno známe svojimi úzkymi stykmi s CIA a NSA (Threat Connect, Trend Micro, Eset a iné).

Zdá sa, že úspech slovenskej firmy ESET v Amerike a jej etablovanie aj v štátnych organizáciách Spojených štátov, nepovažuje Rusko za náhodu. Zvlášť potom, keď bola ruská firma Kaspersky prinútená odísť z amerického trhu verejných inštitúcií ako „bezpečnostná hrozba„.

O vyjadrenie sme požiadali aj ruskú ambasádu. Do vydania článku sa k obvineniu firmy ESET nevyjadrili.

Rovnako sme sa pokúšali zistiť názor ESETu, bohužiaľ, ako v každej správnej globálnej korporácii, nie je možné nájsť kompetentnú osobu.

EDIT 20:20 Tlačová agentúra TASR vydala správu s reakciou firmy ESET

Bezpečnostná spoločnosť Eset nie je prepojená ani so CIA, ani s NSA a ani so žiadnou inou spravodajskou agentúrou alebo vládou. Zároveň nie je zapojená do žiadnej údajnej provokačnej kampane,“ uviedla v reakcii pre TASR hovorkyňa spoločnosti Zuzana Hošalová.

Eset podľa nej publikuje svoj bezpečnostný výskum bez akýchkoľvek špekulácií a zakladá ho na overiteľných faktoch. „Jeden z dlhodobých pilierov bezpečnostného výskumu spoločnosti Eset je zostať neutrálnym v akejkoľvek politickej alebo geopolitickej otázke,“ doplnila Hošalová.

Pôvodná tlačová správa v angličtine je na stránke ruského Ministerstva zahraničných vecí.

Kompletný preklad tlačovej správy

Rozpútaná informačná vojna proti Rusku začína naberať na obrátkach. Svet bol svedkom už niekoľkých jej kôl. Vzniká dojem, že za ten čas si už celý rad štátov zvykol pripisovať všetky svoje vnútropolitické problémy na vrub údajného kybernetického zasahovania zo strany Ruska.

Avšak teraz v tejto informačnej vojne nastala nová etapa. Tentokrát majú byť nepodložené invektívy na našu adresu ešte závažnejšieho rázu: Rusko chcú obviniť z útoku na ideály olympijského hnutia.

Máme informácie o tom, že v západných masovokomunikačných prostriedkoch plánujú uverejniť fejkovú správu o pseudovyšetrovaní na tému „ruskej stopy“ v hakerských útokoch na informačné zdroje spojené so zimnými olympijskými hrami v Kórejskej republike. Prirodzene, že rovnako ako predtým svetu nebudú predložené nijaké dôkazy. Do tejto protiruskej kampane môžu byť zapojené nielen angažované médiá (Washington Post, BuzzFeed a i.), ale aj IT spoločnosti, ktoré sú už dávno známe svojimi úzkymi stykmi s CIA a NSA (Threat Connect, Trend Micro, Eset a iné).

Máme podozrenie, že sa takto chystá ďalšia provokácia. Vidíme v nej známy scenár: týmto istým spôsobom obvinili Rusko zo „zrežírovaného“ útoku na vlastné mierové zbory v Južnom Osetsku v roku 2008 v deň zahájenia Olympijských hier v Pekingu. Neskoršie vyšetrovanie ukázalo, že útok uskutočnilo Gruzínsko. Odvtedy očividne nevynašli nijaký nový spôsob. Určité sily sa opäť pokúšajú využiť algoritmus „ruskej hrozby“, ktorej je vystavené olympijské hnutie.

Všetky obvinenia Ruska z ohrozovania medzinárodnej informačnej bezpečnosti vyznievajú dvojnásobne absurdne, ak si uvedomíme, že práve naša krajina už viac než dvadsať rokov vystupuje na medzinárodnej scéne s radom konkrétnych a konštruktívnych návrhov, ktoré by informačnú bezpečnosť reálne posilnili a pomohli by svetu eliminovať hrozby v kybernetickom priestore.

Po prvé ide o iniciatívu na vypracovanie globálnych „pravidiel hry“ v tomto priestore, čiže zásad zodpovedného správania štátov, ktoré by určovali, čo je v informačnom priestore dovolené, a čo nie.

Po druhé presadzujeme prijatie univerzálneho medzinárodnoprávneho dokumentu, ktorý by prispel k odstráneniu problému kybernetickej zločinnosti. Máme na mysli ruský návrh dohovoru OSN o boji proti informačnej kriminalite, ktorý by mal dať štátom konkrétne právne nástroje na boj s touto hrozbou. Tento návrh paradoxne odmietajú podporiť práve naši západní partneri, ktoré nielenže majú veľké straty zapríčinené kybernetickou kriminalitou, ale ešte aj zvaľujú vinu za to na Rusko.

Napriek všetkým rusofóbnym výčinom sme stále prejavovali ochotu v pragmatickej rovine spolupracovať v oblasti medzinárodnej informačnej bezpečnosti s hociktorým štátom, ktorý o to prejaví záujem. Ruská federácia je ochotná pomôcť pri vyšetrovaní kybernetických útokov proti ktorémukoľvek štátu, či to budú zločiny alebo iné incidenty, podmienkou však je, aby išlo o skutočnú spoluprácu, nie o profanáciu.

Ruský prístup v oblasti medzinárodnej informačnej bezpečnosti dnes podporuje prevažná väčšina štátov. Ale na svete sú aj takí, čo zastávajú iné stanovisko. Naši oponenti sa podľa všetkého cítia pohodlnejšie, keď medzinárodných pravidiel v digitálnej sfére niet, keď môžu robiť, čo sa im zapáči.

Príznačné je, že údajnú „ruskú hrozbu“ nafukujú práve tie štáty, ktoré zhromažďujú vlastný vojenský kybernetický potenciál, protizákonne špehujú a porušujú ľudské práva.

Zabúdajú pritom na to, že protiruská informačná vlna môže spôsobiť škodu samotným jej autorom tým, že pod jej rúškom sa môžu aktivizovať medzinárodné teroristické a zločinecké zoskupenia.

Rusko má s Kórejskou republikou veľmi úzku a konštruktívnu spoluprácu v oblasti zaisťovania informačnej bezpečnosti. Pravidelne sa konajú medzirezortné konzultácie venované tejto téme. Najbližšie kolo takýchto konzultácií má konať na jar. Ruská federácia a Kórejská republika spolupracujú aj v OSN, a to aj v otázke vytvárania zásad správania štátov v informačnom priestore.


Publikovaný

v

od