Ministerstvo financií USA v utorok oznámilo, že na čínsku banku, čínsku dopravnú firmu a dvoch čínskych podnikateľov boli uložené sankcie kvôli údajnej pomoci Severnej Kórei pri budovaní jej jadrového programu, informuje Reuters.

Ministerstvo financií zaradilo na sanitárnu listinu okrem iného malú banku Bank of Dandong, ktorá sídli na severovýchode Číny u hraníc s KLDR.

Jej hlavným akcionárom (s asi päťinovým podielom) je podľa Financial Times mesto Tan-tung (Dandong), v ktorom sídli banka. Podľa USA táto banka vypláca špinavé peniaze pre Pchjongjang a pomáha miliónmi dolárov firmám, ktoré sú zapojené do severokorejského jadrového programu.

Sankcie uvalili USA vo štvrtok aj na spoločnosť Dalian Global Unity Shipping, ktorá prepravuje medzi Čínou a KĽDR najmä uhlie a oceliarske výrobky.

Minister financií Steve Mnuchin však včera uviedol, že USA stále chcú s Čínou pokračovať v spoločnom tlaku na KĽDR, aby zastavila svoj jadrový program.

„Aj keď veľmi oceňujem úsilie prezidenta Si Ťin-pchinga pomôcť nám so Severnou Koreou, nefunguje to,“ píše americký prezident Donald Trump na twitteri 20. júna.

Sankciami čínskym firmám a bankám, ktoré obchodujú s totalitnými krajinami ako Severná Kórea sa vyhrážal americký minister zahraničia Rex Tillerson už v marci počas návštevy v Pekingu.

Čína na sankcie reagovala ostrým vyhlásením a odsúdila počínanie USA s možnosťou pristúpiť recipročným opatreniam voči americkým firmám.