Kongresoví republikáni sa chystajú pridať miliardy na návrh Bieleho domu

Obranný rozpočet prezidenta Donalda Trumpa nepostačuje na to, aby začal podstatne obnovovať vojenskú silu, ako prisľúbil v kampani roku 2016, a podľa novej správy American Enterprise Institute predstavuje iba „viac svalnaté status quo“.

Mackenzie Eaglen, vedúci oddelenia pre obranu a rozpočet v AEI, uviedol, že požadovaný rozpočet vo výške 603 miliárd dolárov opravuje škodlivé dôsledky znižovania výdavkov Obamu a rozpočtovej neistoty, ale chýbajú mu investície potrebné na modernizáciu v roku 2018.

Predseda Výboru pre ozbrojené sily Mac Thornberry (R., Texas) v pondelok navrhol nárast takmer o 37 miliárd dolárov nad základnú rozpočtovú požiadavku administratívy v snahe prijať viac vojakov a investovať do úsilia o modernizáciu. Tento krok odráža výzvu predsedu Výboru pre ozbrojené sily v Senáte Johna McCaina na rozpočet Pentagonu vo výške 640 miliárd dolárov.

McCain kritizoval návrh rozpočtu Trumpa, ktorý predstavuje menej ako šesť percentný nárast oproti minuloročnému obranného financovaniu a len tri percentá pred plánovaným rozpočtom Obamovej vlády na rok 2018. Návrh výrazne nedosahuje sľub prezidenta vytvoriť jedno z „Najväčších vojenských zoskupení“ v americkej histórii.

„Žiadny príčetný pozorovateľ by to neoznačil za“ historické „zvýšenie,“ napísal Eaglen.

Kritika Bieleho domu pokračuje, pretože príliš imituje prístup Obamovej administratívy k vojenskému rozpočtu, ktorý uprednostňoval „dnešné konflikty a vojny vzdialenej budúcnosti“, zatiaľ čo „skracuje“ nasledujúce v troch až 15-tich rokoch „, kde leží najväčšie strategické a vojenské riziko. “

„Celková federálna schéma prezidenta Trumpa naznačuje, že vyváženie rozpočtu sa nachádza nad nadstavbou armády v prioritách administratívy,“ napísal Eaglen. „To by malo vyvolať obavy zo záväzku prezidenta obnoviť armádu a jeho schopnosť dodať legislatívne zmeny, ktoré Kongres bude musieť urobiť.“

Správa sa objavuje, zatiaľ čo sa Kongres pripravuje na doladenie každoročného zákona o autorizácii národnej obrany, ktorý sa začne v stredu ráno.

Výbor pre domáci rozpočet uvažuje o rozpočte 621 miliárd dolárov na obranu s kompromismi s republikánskymi jastrabmi v oblasti obrany. Thornberry povedal minulý týždeň, že by bol ochotný znížiť svoju obrannú hornú hranicu, kým sa výbor zaviazal poskytnúť stabilný vojenský rozpočet za obdobie 18 rokov.