Portál Defense News priniesol horúcu informáciu. Úderná skupina lietadlovej lode Harry Truman (HSTCSG) sa zrejme nepresunie do Perzského zálivu ako bolo plánované, ale ostane v priestore Stredozemného mora.

Americká armáda je na pochybách, či v súvislosti s vývojom udalostí nemá zmeniť nasadenie HSTCSG a neurčiť jeho misiu na pomoc Európe v Stredomorí.

Traja vysoko postavení predstavitelia na Ministerstve obrany potvrdili, že tento krok bude reakciou na ruské aktivity v regióne. Zmena bude v súlade s novou stratégiou armády, ktorá vyžaduje, aby bolo správanie sa armády menej predvídateľne.

Spojené štáty si myslia, že čelia výzve Ruska a Číny a preto treba upustiť od rotačných misií a sústrediť sa na riešenie aktuálnych problémov.

Zmena misie by jednak ukľudnila spojencov, ale zároveň by uvoľnila niektoré americké sily na posilnenie americkej prítomnosti v Baltskom a Čiernom mori, myslí si námorný kapitán vo výslužbe a analytik v Centre pre novú americkú bezpečnosť Jerry Hendrix.

Nič nehovorí lepšie ‚Milujem ťa‘ ako lietadlová loď,“ hovorí Hendrix.

Rovnako by to slúžilo ako impozantná pripomienka varovania prezidenta Donalda Trumpa voči sýrskemu prezidentovi Bashar al-Assadovi. Výstraha sa týka toho, že po akomkoľvek ďalšom používaní chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu v Sýrii by nasledovali obnovené útoky.

Umiestnenie HSTCSG v blízkosti strategických záujmov Ruska je taktiež v úzkom súlade s nedávno zverejnenou stratégiou národnej obrany Ministerstva obrany. Ministerstvo vyhlásilo, že „terorizmus nie je teraz hlavným problémom americkej národnej bezpečnosti, ale strategická súťaž medzi štátmi.